У Національному банку України відбулася робоча зустріч з керівництвом Антимонопольного комітету України (далі – АМКУ). Національний банк на зустрічі представляли Голова Національного банку України Валерія Гонтарева та її заступники Яків Смолій, Владислав Рашкован, Катерина Рожкова і Дмитро Сологуб. Від АМКУ були присутні голова АМКУ Юрій Терентьєв, перший заступник голови АМКУ – державний уповноважений Марія Ніжнік та державний уповноважений АМКУ Анна Артеменко.
Валерія Гонтарева висловила готовність Національного банку до плідної співпраці з АМКУ.
"Національний банк відповідальний за реформування фінансового сектору та відкритий до діалогу і співпраці з усіма міністерствами та відомствами. Підвищення конкуренції на банківському та небанківському ринках, а також на ринках суміжних професійних послуг (оцінювальних, рейтингових, аудиторських тощо) є одним із пріоритетів у рамках заходу А.1 Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року. Тож ми будемо вдячні за допомогу АМКУ в реалізації нашої стратегії", – наголосила Голова Національного банку України.
Зі свого боку, голова АМКУ підтримав бажання Національного банку України налагодити конструктивний діалог між державними інституціями, особливо в рамках програми розвитку конкуренції, розробленням якої займається зараз АМКУ.
"Ми зацікавлені в ефективних інституційних відносинах із центральним банком, особливо у сфері обміну інформацією щодо конкуренції. Національний банк уже має налагоджену систему моніторингу інфляційних процесів. Це може стати в пригоді АМКУ, який відстежує можливі негативні наслідки в конкурентному середовищі, що виникають через цінові коливання", – відзначив Юрій Терентьєв.
Заступник Голови Національного банку України Дмитро Сологуб порушив питання щодо впливу монопольних та олігополістичних структур ринків на рівень цін у країні та розповів про досвід аналітичних служб центрального банку щодо моніторингу цін, у тому числі методом веб-скрапінгу, який дає змогу оперативно виявляти аномалії на окремих товарних або географічних ринках. Представники Національного банку ініціювали обмін аналітичною інформацією із цього питання з АМКУ. Зазначена ініціатива була підтримана АМКУ.
Заступник Голови Національного банку України Владислав Рашкован окреслив ще один напрям майбутньої співпраці. "Законодавча ініціатива Національного банку щодо спрощення процедур консолідації банків передбачає можливість малих та середніх банків, ринкова частка яких не перевищує 0.5 – 1% ринку, не звертатися до АМКУ за дозволом на приєднання, що значно спрощує цей процес. Якщо говорити про весь банківський сектор, то його концентрація є помірною, а злиття чи поглинання малих та середніх банків жодним чином не вплине на конкуренцію на ринку. Сподіваюся, ми скоординуємо свої дії та знайдемо порозуміння в цьому питанні", – підкреслив Владислав Рашкован.
Заступник Голови Національного банку України Катерина Рожкова розповіла про досвід центрального банку щодо розкриття структури власників банків та оцінювання кредитів пов’язаним особам. Учасники зустрічі відзначили, що ця методологічна робота Національного банку може бути цікавою для АМКУ.
Під час зустрічі обговорювалися й інші питання можливої співпраці між Національним банком та АМКУ. Також йшлося про критерії вибору банків для роботи з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, Пенсійним фондом України, особливості роботи банків зі страховими компаніями тощо. Представники Національного банку вкотре висловили негативне ставлення щодо створення штучних монополій під час вибору банків для організації зарплатних проектів державними компаніями.
Сторони домовилися про проведення регулярних спільних засідань. На наступну таку зустріч планується запросити також керівництво Державної фіскальної служби України для вироблення спільної стратегії щодо трансфертного ціноутворення та деофшоризації українського бізнесу.