Перейти до вмісту

Публікація

Національний банк представив пропозиції щодо спрощення процесу консолідації в банківському секторі

29 лютого 2016 року на засіданні Асоціації правників України представники Національного банку України презентували пропозиції змін до законодавства, спрямованих на спрощення процесу консолідації в банківському секторі.

Заступник Голови Національного банку України Владислав Рашкован розповів, що загалом в Україні впродовж  1992 – 2016 років було проведено 51 процедуру приєднання банків. За останні десять років (2006 – 2016 роки) кількість таких угод зменшилася вдвічі порівняно з попереднім десятиліттям. Однією з причин була зарегульованість законодавства.

Зараз весь юридичний процес приєднання банків може тривати від 6 – 9 місяців до півтора року (з моменту початку перемовин між акціонерами банків щодо умов злиття до повного завершення юридичних процедур, пов’язаних із припиненням діяльності банку, який реорганізовується, виключенням його з Державного реєстру банків та реєстрацією випуску акцій поглинаючого банку). "Реалізація змін, запропонованих Національним банком, дасть змогу скоротити тривалість юридичного процесу приєднання банків до трьох місяців. Для цього необхідно переглянути підхід до законодавчих обмежень, пов’язаних із правонаступництвом, процес погодження з регуляторами та податкові питання, пов’язані з припиненням діяльності", – підкреслив Владислав Рашкован.

Заступник директора Департаменту реєстраційних питань та ліцензування Національного банку України Олександр Бевз розповів, що ініціатива центрального банку передбачає внесення змін до Закону України № 78-VIII «Про заходи, спрямовані на сприяння капіталізації та реструктуризації банків», який було прийнято в 2014 році  як антикризовий захід для оздоровлення банківського сектору.

«Спрощений порядок є одним зі способів докапіталізації банків, які її потребують, і застосовуватиметься лише щодо банків із прозорою структурою власності», – зазначив Олександр Бевз.

Так визначити справедливу вартість угоди приєднання можна буде за допомогою ринкової оцінки акціонерного капіталу або за домовленістю сторін. Статутний капітал банка-правонаступника формуватиметься за моделлю «номінал плюс номінал», але з можливістю компенсації різниці між номінальною та ринковою вартістю.

Законодавчі зміни також стосуватимуться питань захисту прав міноритарних акціонерів та реалізації прав кредиторів. Згідно з пропозиціями регулятора об’єднаний банк як правонаступник зможе задовольняти вимоги кредиторів обох банків – учасників приєднання ex-post (як це передбачено європейським законодавством), а не ex-ante (як це є в Україні).  

Для спрощення взаємодії з регулятором, необхідної для консолідації банків, пропонується скоротити строки процедур погодження до 15 днів для всього процесу злиття та поглинання, а також зменшити кількість документів, необхідних для отримання регуляторних погоджень у Національному банку України, Антимонопольному комітеті України, Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державній фіскальній службі. Насамперед це повинно стосуватися  реорганізаційних процесів у малих та середніх банках, ринкова частка яких не перевищує 0,5 – 1%.

Презентацію щодо законодавчих пропозицій Національного банку України з цього питання можна переглянути тут.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини