У вівторок, 15 березня 2016 року представники Національного банку України, Міністерства фінансів України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, банків і міжнародних фінансових інституцій зустрілися в Києві для обговорення ключових реформ у банківському секторі нашої країни.
Це відбулося під час ІІІ Українського фінансового форуму під егідою Віденської ініціативи, яка зарекомендувала себе як ефективний майданчик, здатний сприяти створенню нормативно-правового середовища для стабілізації банківського сектору.
Відкриваючи форум, Голова Національного банку України Валерія Гонтарева сказала: "Національному банку України вдалося багато чого досягти, але попереду ще багато роботи. Основний мандат Національного банку – це забезпечення цінової стабільності. Саме тому ми налаштовані знизити рівень інфляції: нашою ціллю є рівень споживчої інфляції 12% на кінець 2016 р. Ми прагнемо знизити рівень інфляції до 5% на кінець 2019 року".
"Що стосується стабільності фінансового сектору, Україні необхідно розробити механізми врегулювання проблемної заборгованості, яка виникла в 2008 – 2015 роках, - додала Голова НБУ. – А для відновлення банківського кредитування необхідно посилити захист прав кредиторів і здійснити судову реформу. Ми налаштовані на продовження реалізації реформи фінансового сектору. Ми можемо пообіцяти банківському сектору, що умови роботи для всіх банків будуть рівними".
Голова представництва Європейського Союзу в Україні пан Ян Томбінські заявив: "Європейський союз сподівається на продовження успішної реалізації у 2016 році Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року, яку здійснює Національний банк України разом з іншими органами української влади. Ми вже надаємо технічну допомогу через реалізацію проектів в рамках цієї програми і розглядаємо можливості розширення допомоги Україні. Віденська ініціатива є ідеальною платформою для обговорення та вирішення таких питань, як високий рівень проблемної заборгованості, кредитування пов’язаних осіб та ефективності банківського сектору. Банківський сектор потребує впевненості, а впевненість потребує інформації та довіри. Національний банк – на правильному шляху".
Представники фінансового сектору розглянули стан виконання реформ у трьох ключових сферах:
Досягнуто значного поступу в урегулюванні проблемної заборгованості бізнесу з поданням до Верховної Ради України законопроекту про фінансову реструктуризацію, який розглядатиметься парламентом у першому читанні на цьому тижні. Разом зі змінами до Податкового кодексу цей законопроект передбачає спрощений механізм списання проблемних кредитів. Це допоможе вирішити проблему реструктуризації боргів та сприятиме оздоровленню підприємств. Учасники погодилися з тим, що національний план дій щодо врегулювання проблемних кредитів має розроблятися за підтримки учасників Віденської ініціативи та міжнародних фінансових інституцій.
Після значного відтоку депозитів у 2014-2015 роках, відновлення довіри до банківської системи та створення умов для пожвавлення кредитування є ключовими пріоритетами для Національного банку. Опитування про умови кредитування, що проводилися Національним банком, свідчить про зниження апетиту банків до ризиків. Є певне пожвавлення в окремих сегментах, а саме сільському господарстві та енергоефективності, часто вони підтримуються міжнародними фінансовими інституціями. Проблеми минулого: брак довгострокових ресурсів у національній валюті, інфляція та високі процентні ставки за кредитами були зумовлені макроекономічною нестабільністю. Вони вирішуватимуться завдяки подальшій реалізації виваженої економічної політики. Надалі необхідно посилити захист прав кредиторів та підвищити ефективність роботи судової системи.
Виведення з ринку близько 70 банків з 2014 року є важливим кроком у такому необхідному процесі, як очищення та консолідація банківського сектору України. Нещодавно прийняті підвищені вимоги до рівня капіталізації невеликих банків мають стати стимулом для консолідації. Національний банк розробляє додаткові законодавчі пропозиції, що сприятимуть ринковому процесу приєднання банків. Також регулятор підтримує нещодавно затверджену Урядом стратегію розвитку державних банків, засновану на впровадженні вдосконаленої практики корпоративного управління та комерціалізації. Учасники Віденської ініціативи погодилися, що простір для подальшої консолідації на банківському ринку є, і вони готові підтримати заходи в цій сфері.
Учасники Віденської ініціативи були задоволені конструктивним діалогом під час форуму. Вони наголосили на важливості проведення регулярних консультацій між органами державної влади, регуляторними органами, банками та учасниками міжнародних фінансових інституцій з метою забезпечення ефективної розробки та реалізації заходів для проведення реформи.
Учасники проявили спільний інтерес до розробки нормативно-правового середовища. Це сприятиме стабілізації та консолідації банківського сектору, а в майбутньому дозволить підтримати кредитування та створити умови для сталого економічного зростання.
Четверте засідання Українського фінансового форуму в рамках Віденської ініціативи заплановане на осінь цього року.
Віденська ініціатива є основою для збереження фінансової стабільності країн Європи. Вона була запущена в розпал першої хвилі світової фінансової кризи в січні 2009 року. Форум зібрав представників усіх зацікавлених приватних та державних стейкхолдерів міжнародних банків, які працюють в країнах ЄС.
Додаткова інформація та публікації за посиланням: www.vienna-initiative.com.