Національний банк України відновив традицію проведення зустрічей з представниками нумізматичних кіл та запросив 25 березня 2016 року колекціонерів монет з усіх регіонів України.
У зустрічі з боку Національного банку України взяли участь заступник Голови Яків Смолій, директор Департаменту грошового обігу Віктор Зайвенко, генеральний директор Банкнотно-монетного двору Національного банку України Сергій Іванюта та інші фахівці Департаменту грошового обігу та Банкнотно-монетного двору. Також були присутні представники банків- дистриб’юторів, що здійснюють реалізацію пам’ятних монет за цінами Національного банку, – АТ "Ощадбанкˮ, ПАТ "КБ "Хрещатикˮ та ПАТ АБ "Укргазбанкˮ. Близько 40 представників нумізматичних кіл представляли на зустрічі 16 регіонів України.
Як наголосив Яків Смолій, який здійснює контроль за діяльністю підрозділів, що відповідають за виготовлення нумізматичної продукції, головна мета зустрічі – відновити діалог з нумізматами, почути від колекціонерів їх пропозиції щодо тематики пам’ятних монет та механізмів їх продажу.
"Ми ініціювали цю зустріч, щоб зрозуміти, у якому напрямі потрібно рухатися нумізматичній програмі Національного банку. Зворотний зв’язок, що ми отримуємо останнім часом, дає підстави задуматися над запровадженням нових прозорих механізмів реалізації монет. Упевнений, що ваш досвід та знання у цій галузі допоможуть нам разом віднайти ефективні шляхи вирішення цього питанняˮ, – сказав він.
Під час зустрічі колекціонери розповіли про свої зауваження до нумізматичної програми Національного банку, порадили, як можна поліпшити діяльність регулятора та банків-дистриб’юторів.
На думку колекціонерів, нині українські пам’ятні монети представляють фактично всю історію і культуру нашого народу та створюють імідж країни у світі.
З метою популяризації нумізматики в Україні вони запропонували Національному банку впровадити випуск обігових монет номіналом 1, 2 чи 5 гривень. Такі монети на різноманітну тематику, уведені в обіг значними тиражами, могли б потрапити до кожного громадянина, зацікавити молодь та зміцнити повагу до нашої держави.
Зокрема нумізмати запропонували упорядкувати розповсюдження монет серед колекціонерів шляхом створення індивідуальних чи колективних абонементів.
Також обговорили механізм попереднього замовлення монет на сторінках Офіційного інтернет-представництва Національного банку України. Замовлені таким чином монети громадяни змогли б отримувати у найближчому регіональному представництві регулятора в зручні для покупця день та час.
Крім того, були розглянуті питання щодо доцільності випуску пам’ятних банкнот з нагоди знакових для України подій; оптимізації тиражів; продовження окремих популярних серій пам’ятних монет та започаткування нових; розширення асортименту супутньої продукції (наприклад, альбомів для монет, сувенірної упаковки тощо).
"Дуже радий, що у нас відбулася конструктивна дискусія. Ми почули ваші думки, занотували усі зауваження, а ви почули наші задуми. Таке спілкування буде регулярним і після ретельного опрацювання всіх висловлених вами пропозицій відбудеться наступна зустріч", – підсумував Яків Смолій.
Після завершення зустрічі колекціонери мали змогу оглянути процес виготовлення пам’ятних монет. Для них була влаштована екскурсія на Монетний двір, де карбуються українські монети та державні нагороди. Під час огляду виробничих вони побачили весь складний та високотехнологічний процес, що передує народженню маленьких витворів нумізматичного мистецтва.