Національний банк вітає ухвалення Верховною Радою України законопроекту "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг" № 2456-д за основу. Його підтримало 226 народних обранців.
НБУ зазначає, що в європейських країнах права та свободи громадян, особливо в частині забезпечення прав споживачів фінансових послуг, є безперечним та обов’язковим надбанням суспільства. Інститути та механізми захисту цих прав і свобод давно закріплені в нормах права і щодня реалізуються на практиці. Україна ж лише розпочинає розбудову сучасної системи захисту прав споживачів фінансових послуг. І законопроект № 2456-д є наріжним каменем на цьому шляху.
В Україні захист прав споживачів фінансових послуг відбувався лише в загальному контексті захисту прав споживачів і не є врегульованим законодавством. Конкретні вимоги до розкриття інформації щодо фінансових продуктів та відповідальність за порушення прав споживачів під час надання фінансових послуг не визначені, і від цього зазвичай потерпають користувачі фінансових послуг.
Законопроект 2456-д створить правове підґрунтя взаємодії фізичних осіб з банками та фінансовими компаніями за європейським зразком. Національний банк вбачає два ключові напрями у вирішенні цього питання: підвищення фінансової обізнаності громадян та посилення їх правової захищеності. Таким чином можна повернути довіру між учасниками фінансових операцій. НБУ вже працює над програмою підвищення фінансової обізнаності громадян.
Законопроект № 2456-д спрямований насамперед на усунення прогалин та неузгодженостей у системі нормативно-правового забезпечення захисту прав споживачів. Такі правові недоліки досі спричиняють неоднакове застосування правових норм судовою системою. Зокрема він встановлює однакові вимоги щодо реклами послуг, розкриття інформації банками та небанківськими фінансовими установами.
Так, НБУ отримає повноваження визначати мінімальний обсяг інформації, яка має надаватися споживачу щодо кожного виду банківської діяльності, якщо це не врегульовано законодавством.
Нагадаємо, законопроект № 2456-д є одним із законопроектів, прийняття яких передбачено Комплексною програмою розвитку фінансового сектору України до 2020 року. Його було зареєстровано 29 грудня 2015 року.