Перейти до вмісту

Публікація

Ділові очікування підприємств стали більш песимістичними

Український бізнес продовжує покращувати очікування щодо рівня інфляції четвертий квартал поспіль. Про це свідчать результати чергового опитування керівників підприємств, яке Національний банк України провів у I кварталі 2016 року. Вони в середньому очікують зростання споживчих цін на 22.2% протягом наступних 12 місяців.

Очікуване зростання цін підприємства пов’язують з обмінним курсом гривні та підвищенням витрат на виробництво. Найменший вплив на зростання цін на думку керівників підприємств справлятимуть динаміка цін на світових ринках та соціальні видатки бюджету.

Всупереч покращенню інфляційних очікувань тривало погіршення девальваційних очікувань. Це стало реакцією керівників підприємств на тимчасове посилення коливань обмінного курсу гривні, яке відбулося у лютому 2016 року і фактично збіглося з періодом проведення опитування (8 лютого – 4 березня 2016 року). Внаслідок такого збігу під час опитування послаблення національної валюти в наступні 12 місяців спрогнозували 9 з 10 респондентів.

Також після поступового покращення ділових очікувань протягом минулого року підприємства погіршили їх на початку поточного року. У I кварталі 2016 року індекс ділових очікувань (ІДО) становив 98.4%. Порівняно з попереднім кварталом він знизився на 5.7 п. п. Розповсюдження песимізму спостерігалося в більшості галузей. Оптимістично налаштовані лише сільськогосподарські та торговельні підприємства.

Різке погіршення настроїв бізнесу пов’язано як із внутрішніми, так і зовнішніми чинниками, які спостерігалися в перші місяці цього року. Бізнес пригнічувала політична нестабільність, тимчасове посилення коливань курсу гривні у лютому, а також запровадження торговельних обмежень з боку Російської федерації.

Незважаючи на стримані ділові очікування, підприємства, як і раніше, прогнозують зростання своїх потреб у позикових коштах найближчим часом. Серед тих, хто планує брати банківські кредити для фінансування своєї діяльності (35.6% опитаних), переважна більшість надає перевагу кредитам у національній валюті (88.5% респондентів).

Довідково

В опитуванні взяли участь 799 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей), які представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Результати опитувань є відображенням лише думки респондентів – керівників підприємств України і не є оцінками Національного банку України.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини