Національний банк України продовжує вживати системних заходів, спрямованих на виконання своє основної функції – забезпечення стабільності грошової одиниці України. Відповідно до законодавства України, одним із засобів та методів грошово-кредитної політики є коригування вимог з формування банками обов’язкових резервів.
Проаналізувавши ситуацію в економіці та на грошово-кредитному ринку, Правління Національного банку України прийняло постанову від 19.09.2013 № 371 "Про деякі питання регулювання грошово-кредитного ринку" (далі – Постанова № 371), яка набирає чинності з 30.09.2013.
Постанова № 371, зокрема, передбачає збільшення з 5% до 7% нормативу обов’язкового резервування за довгостроковими коштами і вкладами (депозитами) юридичних та фізичних осіб в іноземній валюті. Нормативи обов’язкових резервів за іншими залученими коштами не зазнали змін.
Також Постановою № 371 передбачено оптимізацію активів, які банки можуть зараховувати в покриття обов’язкових резервів. Так, з 30.09.2013 в покриття обов’язкових резервів банки зможуть зараховувати:
придбані ними облігації внутрішніх державних позик в іноземній валюті у розмірі 10% їх балансової вартості в гривневому еквіваленті (раніше враховувалися в розмірі 10% від номінальної вартості);
довгострокові облігації внутрішніх державних позик у національній валюті з терміном обігу (відповідно до умов первинного випуску) понад 3 600 днів у розмірі 100% їх балансової вартості (раніше в покриття обов’язкових резервів не враховувалися);
залишки коштів, які перебувають на рахунках банку 1500 "Кореспондентські рахунки, що відкриті в інших банках" та 1502 "Кошти банків у розрахунках", відкритих у ПАТ "РОЗРАХУНКОВИЙ ЦЕНТР З ОБСЛУГОВУВАННЯ ДОГОВОРІВ НА ФІНАНСОВИХ РИНКАХ", у розмірі 100%.
Водночас з переліку таких активів виведені цільові облігації внутрішніх державних позик України, випущені з метою залучення коштів для фінансування заходів, пов’язаних з підготовкою і проведенням чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні, – у зв’язку з їх повним погашенням.
Крім того, Постановою № 371 коригується порядок зарахування в покриття обов’язкових резервів зазначених вище активів, які враховуватимуться в покриття тієї частини обов’язкових резервів, яку банки мають формувати та зберігати на кореспондентському рахунку в Національному банку України. Діючий до набрання чинності Постановою № 371 порядок передбачає, що банки можуть зараховувати окремі активи в покриття тієї частини обов’язкових резервів, яка формувалася та зберігалася на окремому рахунку в Національному банку України.
Коментуючи норми Постанови № 371, заступник директора Генерального департаменту грошово-кредитної політики Олександр Арсенюк зазначив, що її дія матиме багатоаспектний вплив на стан грошово-кредитного ринку.
По-перше, відповідні заходи дадуть змогу оперативно збалансувати стан ліквідності банківської системи в період певних сезонних коливань попиту та пропозиції на гроші. "Такий захід серед іншого має і певне превентивне значення в умовах посилення напруги на світових ринках, які створюють певний тиск на національні валюти окремих країн з ринками, що розвиваються", – відзначив Олександр Арсенюк.
По-друге, підвищення нормативу обов’язкового резервування за довгостроковими коштами і вкладами (депозитами) юридичних та фізичних осіб в іноземній валюті слід розглядати як один із чергових заходів у системних діях Національного банку України в напрямі дедоларизації економічних відносин у країні. Як проінформував Олександр Арсенюк, за оперативними даними з початку року за станом на 19.09.2013 загальний обсяг депозитів фізичних та юридичних осіб у національній валюті збільшився на 20,5%, тоді як в іноземній – зменшився на 0,3%. "Навіть упродовж вересня, попри окремі коливання ринкової кон’юнктури, депозити в гривні зростають значно більшими темпами – на 0,9%, ніж вклади в іноземній валюті – на 0,2%, що є черговим свідченням високого рівня довіри населення до національної грошової одиниці", – підкреслив він, додавши, що рівень доларизації (відношення депозитів в іноземній валюті до обсягу грошової маси) з початку року зменшився на 3,4 відсоткового пункту – до 28,7%.
По-третє, норми Постанови № 371 спрямовані на сприяння розвитку фондового ринку як одного з необхідних елементів ефективного регулювання грошово-кредитного ринку. "Можливість зараховувати в покриття обов’язкових резервів кошти, що перебувають на рахунках банків у ПАТ "РОЗРАХУНКОВИЙ ЦЕНТР З ОБСЛУГОВУВАННЯ ДОГОВОРІВ НА ФІНАНСОВИХ РИНКАХ", стимулюватиме банки спрямовувати більше коштів для операцій на фондовому ринку та сприятиме завдяки цьому збільшенню ліквідності фінансових інструментів", – сказав Олександр Арсенюк.