Перейти до вмісту

Публікація

У Національному банку України презентували пам’ятні монети "Пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу"

25 травня 2016 року в рамках вшанування 72-ї річниці депортації кримських татар у Музеї грошей Національного банку України відбулася презентація пам’ятних монет "Пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу".

У презентації взяли участь уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв; Голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров; голова Державної служби України з питань АР Крим та м. Севастополя Наріман Устаєв; представники Державної служби України з питань АР Крим та м. Севастополя та Національного банку України, а також автори ескізів монет Володимир Таран, Сергій та Олександр Харуки.

Вікторія Сузанська, заступник начальника відділу нумізматичної продукції та маркетингу Департаменту грошового обігу Національного банку України, розповіла, що за участю Державної служби України з питань Автономної Республіки Крим та міста Севастополя 12 травня 2016 року Національний банк увів у обіг пам’ятні монети номіналами 10 та 5 гривень "Пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу".

"Наприкінці минулого року Верховна Рада України визнала примусове виселення кримськотатарського народу з території Кримського півострова у 1944 році геноцидом, – сказала вона. – 18 травня в Україні проголошено Днем пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Національній банк України уважно стежить за суспільно-політичним життям держави, а тому не міг залишатися осторонь і випустив дві пам’ятні монети, присвячені трагічним сторінкам історії кримськотатарського народу".

Як наголосив уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв, примусове виселення кримських татар з рідної землі було особливо жорстоким: "За різними оцінками, від 38% до 46% кримських татар, що були депортовані, загинули через жахливі умови впродовж наступних двох років". Він подякував Національному банку України за випуск пам’ятних монет, що нагадуватиме українцям про сумні події 1944 року. "Ми цю дату ніколи не забудемо. Ці монети є своєрідною даниною пам’яті нашим співвітчизникам, що зазнали репресій з боку радянської влади, а також моральною підтримкою тим нашим співвітчизникам, які сьогодні змушені були залишитися в окупованому Криму", – додав Мустафа Джемілєв.

На думку Голови Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата України Рефата Чубарова, пам’ятні монети, присвячені пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, є частинкою справжньої історії України. "Випуск цих монет став окремим внеском у зміцнення духу всіх кримських татар – і тих, хто знаходиться на материковій території України, і тих, хто живе в умовах окупованого Криму. Сьогодні наш обов’язок – зробити все можливе для того, щоб наш народ зміг повернутися на свою батьківщину, а Національний банк України незабаром зміг створити монету, присвячену визволенню Криму", – сказав Рефат Чубаров.

Голова Державної служби України з питань АР Крим та м. Севастополя Наріман Устаєв наголосив: "Репресії проти кримськотатарського народу не здолали національний дух, не зламали його віру у вищу справедливість. На аверсі монети зображено колеса паровоза, який нібито відвозить Крим. Так, географічно Крим залишився там, де й був. Але душу Криму, його корінний народ вивезли. Й майже півстоліття Крим чекав на возз’єднання зі своєю невід’ємною частиною – його кримськотатарським народомˮ.

Монету номіналом 10 гривень виготовлено зі срібла, тираж – 2 000 штук. Гурт монети – гладкий із заглибленими написами позначення металу. Монету виготовлено з використанням технології патинування.

Монету номіналом 5 гривень виготовлено з нейзильберу, тираж – 30 000 штук. Гурт монети – рифлений.

На аверсі монет розміщено: малий Державний герб України, напис УКРАЇНА, рік карбування монети 2016, номінал: на монеті зі срібла 10/ГРИВЕНЬ, на монеті з нейзильберу 5/ГРИВЕНЬ та композицію: на дзеркальному тлі – карта Кримського півострова, на якій зображено герб кримських татар – тамгу, унизу – колеса паровоза, що відбуває, як символ депортації кримськотатарського народу. На монеті з нейзильберу ліворуч на дзеркальному тлі – логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України.

На реверсі монет зображено стилізовану композицію: депортована кримськотатарська сім’я за колючим дротом у вагоні та написи: 18/05/1944 (вертикально ліворуч), ГЕНОЦИД/КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО/НАРОДУ (угорі) та QIRIMTATAR/HALQINIÑ/GENOTSIDI (унизу).

Відео: https://youtu.be/js7WVXoD1G4  

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини