16 жовтня 2013 року Національним банком України вводиться в обіг пам’ятна монета номіналом 5 гривень, присвячена 70-річчю Мелітопольської наступальної операції з проривом радянськими військами німецької лінії оборони "Вотан" – знаковій події, що поклала початок розгрому німецької армії на Південно-Східному фронті.
"Події Другої Світової війни не перестають вражати силою народного духу і подвигу мільйонів, які піднялися на захист Батьківщини, своїх осель і родин. Саме тому Національний банк України не порушує традицій увіковічення історичних подій в пам’ятних монетах", – зазначила начальник Управління нумізматичної продукції та маркетингу Тамара Лошманова.
Вона нагадала, що Національний банк України випускає в обіг пам’ятні монети обмеженими тиражами з нагоди відзначення ювілейних дат, пам’ятних подій історії та сучасності.
Монету "Прорив радянськими військами німецької лінії оборони "Вотан" та визволення Мелітополя" виготовлено з нейзильберу номіналом 5 гривень, категорія якості карбування – "спеціальний анциркулейтед", тираж – 30 000 штук. Гурт монети – рифлений.
Над виготовленням монет працювали художники: Анатолій Дем’яненко, Святослав Іваненко, Світлана Дуденко; а також скульптори: Анатолій Дем’яненко, Святослав Іваненко.
Довідково:
Улітку 1943 року радянським військам вдалося завдати поразки німецькій армії на Курській дузі. Загальний наступ під Курськом дав змогу визволити місто Харків (23 серпня 1943 року). Почався загальний наступ, який мав на меті повністю звільнити Україну від німецько-фашистських загарбників. Першим етапом цього плану стала підготовка до визволення Лівобережної України.
Великі надії німецьке командування покладало на лінію оборони "Вотан" у районі Василівка – Токмак – Молочанськ на так званих Молочанських висотах та на південь на далі 150 кілометрів до Азовського моря.
Оборонний рубіж захищав не тільки підступи до нижньої течії Дніпра, але й до Криму.
22 вересня 1943 року радянські війська підійшли до оборонного рубежу ворога на річці Молочній і приступили до підготовки Мелітопольської операції. Німецьке командування намагалося всіма силами утримати оборонні позиції на річці Молочній.
У боях за Мелітополь радянські воїни виявили масовий героїзм. У ході операції вони завдали ворогові великих втрат у живій силі і техніці. Безстрашно і мужньо діяли воїни, у результаті чого вранці 23 жовтня 1943 року місто було повністю визволено від загарбників.
Наші війська заплатили високу ціну за цю перемогу, втративши під час операції 198 749 чоловік. За мужність і героїзм 79 з них було удостоєно звання Героя Радянського Союзу.