Інформаційна агенція "Фінансовий клуб" та Український кризовий медіа центр за підтримки Національного банку України 1 вересня провели круглий стіл на тему "Як відбувалася грошова реформа України 1996 року?".
Учасниками дискусії стали третій Президент України та екс-голова Національного банку Віктор Ющенко, екс-голова НБУ Володимир Матвієнко, заступник Голови НБУ Яків Смолій, екс-заступник Голови НБУ Ярослав Солтіс, екс-заступник Голови НБУ Віра Ричаківська, співзасновник АППБ "Аваль" Олександр Деркач, екс-директор Департаменту монетарної політики НБУ Наталя Гребеник, перший керівник Банкнотної фабрики НБУ Володимир Штефан, а також екс-керівник ПАТ "Ощадбанк" Анатолій Колесніков. Модерував захід засновник та шеф-редактор ІА "Фінансовий клуб" Руслан Чорний.
Третій Президент України та екс-голова Національного банку Віктор Ющенко розповів про загальну політичну ідеологію проведення грошової реформи у вересні 1996 року. Він згадував, як на телебаченні вперше оголосив про проведення в Україні грошової реформи, в результаті якої купоно-карбованці обмінювалися на нову українську валюту – гривню. Це рішення було закріплене Указом Президента України Леоніда Кучми "Про грошову реформу в Україні".
Відповідно до Указу грошова реформа у нашій державі проводилася з 2 до 16 вересня 1996 року. У перший же день реформи за встановленим курсом було перераховано у гривні ціни, тарифи, оклади заробітної плати, стипендії, пенсії, кошти на рахунках підприємств, установ та організацій, а також вклади громадян. Карбованцеві вклади населення було перераховано у гривні за курсом 100 000 карбованців за одну гривню без будь-яких обмежень і конфіскацій із вільним їх використанням у гривнях. Віктор Ющенко наголосив, що було дуже складно відстояти необхідність проводити неконфіскаційну реформу.
Екс-голова Національного банку Володимир Матвієнко наголосив: економічні умови, що склалися в Україні на 1996 рік, дійсно сформували потребу та запит на грошову реформу.
Протягом 15 днів — з 2 до 16 вересня 1996 року — у готівковому обігу одночасно вільно використовувалися як гривні, так і купоно-карбованці з поступовим вилученням останніх. Після 16 вересня 1996 року приймання карбованців в усі види платежів було припинено і єдиним законним засобом платежу на території України з цього моменту стала гривня.
Учасники круглого столу згадали багато цікавих та курйозних випадків, які стосувалися обміну однієї валюти на іншу. Заступник Голови Національного банку Яків Смолій розповів про свій досвід участі у грошовій реформі, коли у 1991-1994 рр. працював у територіальному представництві Національного банку в Тернополі.
"Національний банк провів колосальну роботу з підготовки та проведення грошової реформи. Пам’ятаю, як нас попросили вийти на роботу в нічну зміну під грифом "таємно". Тоді викарбувані українські розмінні монети привезли до Тернополя залізницею. Монети розвантажували вручну та перевозили до бомбосховища у місті", - розказав заступник Голови Національного банку Яків Смолій.
Екс-керівник ПАТ "Ощадбанк" Анатолій Колесніков та співзасновник АППБ "Аваль" Олександр Деркач наголосили на ролі банків у втіленні грошової реформи. Так, Анатолій Колесніков підкреслив, що на Ощадбанк припала левова частина обміну карбованців на гривні – близько 50%. Він також зазначив, що вже після проведення грошової реформи співробітники його банку мали відчуття причетності до визначної з точки зору державотворення справи та пишалися успішним проведенням реформи.
Детальніше про створення та роль Банкнотно-монетного двору НБУ у проведенні грошової реформи розповіли перший керівник Банкнотної фабрики НБУ Володимир Штефан та екс-заступник Голови НБУ Віра Ричаківська.
За словами Віри Ричаківської, проведення грошової реформи було серйозним викликом перед українською державою, яке потребувало величезної політичної, організаційної, виробничої та методологічної складової. І це завдання було успішно виконане.