Перейти до вмісту

Публікація

Триває оздоровлення банківського сектору – новий звіт НБУ

Протягом перших 8місяців 2016 року ліквідність банківської системи значно покращилася завдяки зростанню вкладів населення та суб’єктів господарювання. Про це йдеться у новому регулярному звіті "Огляд банківського сектору", публікацію якого Національний банк України розпочинає з жовтня цього року.

Перший звіт охоплює період з 01 січня по 31 серпня 2016 року. Надалі він базуватиметься на квартальних даних, зокрема наступну публікацію буде підготовлено за результатами чотирьох кварталів 2016 року.

За 8 місяців 2016 року кошти населення у платоспроможних банках зросли на 4.8% у національній валюті та 1.9% в іноземній валюті. Ставки за вкладами у гривні протягом звітного періоду знижувалися паралельно з переглядом НБУ облікової ставки, яку знижено з 22% на початку року до 15% станом на 16 вересня. Ставки за валютними депозитами населення знизилися до історичного мінімуму. Скасування лімітів на зняття гривневих вкладів та значне підвищення лімітів на зняття коштів у валюті не мало негативного впливу на динаміку депозитів.

Приплив коштів населення та бізнесу дозволив платоспроможним банкам повернути Національному банку у січні-серпні 22 млрд. грн. заборгованості за стабілізаційними кредитами та рефінансування (за основною сумою, без урахування нарахованих відсотків).

Незважаючи на високу ліквідність банківської системи, кредитування залишалося стриманим – приріст кредитного портфеля корпорацій на 6 млрд. грн. протягом перших 8 місяців 2016 року нівельований зменшенням кредитів населенню. За умов збереження високих кредитних ризиків та низької платоспроможності позичальників банки спрямовували додаткову ліквідність переважно на купівлю державних цінних паперів.

При цьому протягом звітного періоду відбувалося заміщення депозитних сертифікатів НБУ в портфелі банків на державні цінні папери, переважно ОВДП. Обсяг депозитних сертифікатів з початку року скоротився на 63% або на 56 млрд. грн., тоді як портфель ОВДП з початку року зріс на 68.8 млрд. грн.

Скорочення відрахувань у резерви за активними операціями дозволило значно покращити фінансовий результат банків – починаючи з травня 2016 року банківська система демонструвала чистий прибуток три місяці з чотирьох. Тим не менш, операційний прибуток банків до оподаткування зменшився у порівнянні з попереднім роком через зниження чистих процентних доходів.

У наступних кварталах НБУ очікує на прискорення притоку гривневих вкладів до банків завдяки поступовому відновленню довіри населення та бізнесу до банківського сектору. Водночас триватиме зниження ставок за депозитами.

Відновлення банківського кредитування у всіх сегментах, крім державних корпорацій, буде повільним через високі кредитні ризики. Проте, за очікуваннями НБУ, цінові та нецінові умови кредитування будуть пом’якшуватися. Протягом ІV кварталу 2016 року триватиме активний етап докапіталізації банків другої двадцятки, діагностичне обстеження яких здійснено протягом 2016 року.

Довідково

Дані депозитів, що публікуються в "Огляді банківського сектору", відрізняються від відповідних даних з підрозділу "Грошово-кредитна статистика", оскільки:

  • охоплюють дані банків з урахуванням їх філій за межами України;
  • містять лише основну суму без нарахованих відсотків;
  • не містять іменних ощадних(депозитних) сертифікатів;
  • містять інформацію про клієнтів-нерезидентів, тоді як дані монетарної статистики - лише про клієнтів-резидентів.

Дані кредитів, що публікуються в "Огляді банківського сектору", відрізняються від відповідних даних з підрозділу "Грошово-кредитна статистика", оскільки:

  • охоплюють дані банків з урахуванням їх філій за межами України;
  • містять лише основну суму без нарахованих відсотків;
  • містять кошти, розміщені в інших банках-резидентах та нерезидентах;
  • містять інформацію про клієнтів-нерезидентів, тоді як дані монетарної статистики - лише про клієнтів-резидентів.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини