Національний банк України опублікував п’ятий випуск дослідницького журналу "Вісник Національного банку України", в якому можна ознайомитися зі статтями на такі теми:
• Баланс Національного банку України як аналітичний інструмент, що відображає макроекономічні процеси
У статті "Баланс Національного банку України: до, під час та після кризи" заступник директора департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський, технічний радник НБУ від Банку Англії Роберт Замміт та начальник відділу управлінської звітності НБУ Ірина Качур демонструють можливі зміни в балансі центрального банку на наступні п’ять років за умови, що НБУ продовжуватиме дотримуватися режиму інфляційного таргетування, а процентні ставки будуть знижуватися в міру відновлення економіки. За такого сценарію передбачається зростання абсолютного розміру балансу НБУ, в той час як співвідношення даного показника до ВВП буде зменшуватися з 41% на кінець 2016 року до 35% на кінець 2020-го за рахунок відновлення економічного зростання. Стабілізація економіки призведе до скорочення прибутків НБУ, що, в свою чергу, розмиватиме фінансову стійкість центрального банку. Відповідно у статті автори пропонують шляхи посилення майбутньої фінансової позиції НБУ. Вони також наголошують, що сильна фінансова позиція, котра дає змогу забезпечити операційну незалежність, та чіткі цілі є необхідними умовами успішної монетарної політики.
• Економічні результати зниження єдиного соціального внеску в Україні
Однойменна стаття була підготовлена професором Freie Universität (Berlin) Філіпом Енглером, професором Humboldt-Universität (Berlin) Саймоном Войтсом, консультантом Німецької консультативної групи Робертом Кірхнером та провідним науковим співробітником Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олександрою Бетлій. Автори вивчають в ній вплив суттєвого зниження ставки ЄСВ на ВВП України за різних режимів монетарної політики. Результати їх дослідження свідчать, що зниження ставки ЄСВ сприяє зростанню ВВП, обсягів споживання та одночасно знижує рівень інфляції. Ці позитивні ефекти є значними як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективі. При цьому в короткостроковій перспективі позитивний вплив такого кроку значно сильніший за умови інфляційного таргетування, ніж за умови фіксованого обмінного курсу.
• Рівень концентрації на ринку аудиторських послуг України
Гіпотеза неоднорідності ринку аудиторських послуг України перевіряється у статті доцентів Сумського державного університету Інни Макаренко та Олексія Пластуна "Квазіконкурентність ринку аудиторських послуг України: євроінтеграційний аспект". За результатами проведеного дослідження автори дійшли висновку про існування високого рівня ринкової концентрації ринку аудиторських послуг у регіонах України. На їх думку, Кабінет міністрів України, Нацкомфінпослуг, Аудиторська палата України, Антимонопольний комітет України мають вжити заходи для формування більш конкурентного ринкового середовища. Це сприятиме зростанню ефективності аудиторської діяльності в Україні, зокрема підвищенню достовірності фінансової звітності компаній реального сектору, банків та інших фінансових посередників.
Нагадаємо, з вересня 2015 року "Вісник НБУ" публікується щокварталу і лише в електронному форматі – на сторінці Офіційного інтернет-представництва НБУ. Редакційна колегія журналу запрошує всіх охочих представників профільних експертних та академічних кіл долучитися до роботи над наступними номерами, надсилаючи свої дослідницькі матеріали для публікації.