21 жовтня 2016 року відбулося чергове засідання Ради з фінансової стабільності на чолі з Головою Національного банку України Валерією Гонтаревою та за участі Міністра фінансів Олександра Данилюка, керівників національних комісій – регуляторів фінансового ринку Тимура Хромаєва та Ігоря Пашка, директора-розпорядника ФГВФО Костянтина Ворушиліна.
Учасники засідання відзначили відсутність суттєвих ризиків для фінансового сектору. Макроекономічна стабільність зберігається, що, відповідно, забезпечує передумови для досягнення цільових показників інфляції на рівні 12% +/-3 п.п. у 2016 році та 8% +/-2 п.п. у 2017 році. Продовжується зростання депозитів населення, що свідчить про поступове відновлення довіри до банківського сектору.
Члени Ради з фінансової стабільності підкреслили необхідність якнайшвидшого формування Ради Національного банку, що забезпечить інституційну спроможність центрального банку та дозволить перерахувати до Державного бюджету частину прибутку НБУ на суму 38.164 млрд. гривень.
Нагадаємо, 24 жовтня, Президент України призначив Богдана Данилишина та Василя Фурмана членами Ради НБУ. Це дало можливість провести перше засідання Ради НБУ вже 25 жовтня. Зокрема, у відповідь на звернення Ради з фінансової стабільності члени Ради НБУ затвердили розподіл прибутку центрального банку.
"Це стане важливим внеском для забезпечення стабільності державних фінансів. Ми працюємо в команді з НБУ по цілому ряду питань, і тепер, впевнений, співпраця буде ще більш результативною", - зазначив Міністр фінансів Олександр Данилюк.
Також учасники засідання приділили увагу поточним проблемам системи гарантування вкладів населення та погодилися розпочати дискусію про стратегію її реформування.
Окрім того, Рада з фінансової стабільності обговорила ряд законопроектів, поданих парламентарями протягом минулих тижнів, та наголосила на неприпустимості будь-яких ініціатив, спрямованих на обмеження незалежності Національного банку. Чинна редакція закону про Національний банк запровадила визнаний у світі принцип незалежності центрального банку, що надало НБУ можливість ефективніше виконувати його основну функцію – забезпечення цінової стабільності. За словами Голови НБУ Валерії Гонтаревої, внесені до парламенту законодавчі ініціативи зі зміни мандата та цілей Національного банку підривають цей принцип, а отже і унеможливлюють забезпечення цінової стабільності та стійкого економічного зростання.
Натомість, члени Ради закликали парламентарів якнайшвидше ухвалити закони, які є критичними для реформування та розвитку фінансового сектору, та підтримали проведення "фінансового дня" у Верховній Раді 1 листопада поточного року.
Наразі на прийняття Верховною Радою очікують такі важливі законопроекти:
- "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо стимулювання кредитування в Україні)", реєстр. № 4529. Його схвалення зменшить кредитні ризики банківських установ і відтак сприятиме пожвавленню кредитування;
- "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо регульованих ринків та деривативів)”, реєстр. № 3498. Його мета – створення умов для розвитку ринку деривативів та впровадження державного нагляду за регульованими товарними ринками.
- "Про споживче кредитування", реєстр. № 2455. Прийняття цього законопроекту убезпечить споживачів фінансових послуг від ризиків порушення їхніх прав завдяки наданню їм повної інформації для прийняття рішення про отримання кредиту.
- "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг", реєстр. № 2456-д. Його реалізація створить правове підґрунтя взаємодії фізичних осіб з банками та фінансовими компаніями за європейським зразком.
- "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення їх окремих положень з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів", реєстр. № 4960. Його мета – удосконалити внутрішній фінансовий моніторинг фінансових операцій та зменшити кількість операцій, що підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу.
- "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо консолідації функцій із державного регулювання ринків фінансових послуг", реєстр. № 2413а. Він передбачає розділ функцій Нацкомфінпослуг між НБУ та НКЦПФР. Це забезпечить одночасне здійснення ефективного нагляду за банківським сектором та ринком небанківських фінансових послуг, а отже нову якість регулювання фінансового ринку.
- "Про страхування", реєстр. № 1797-1. Законопроект спрямований на підвищення рівня захисту прав споживачів страхових послуг і удосконалення контролю за діяльністю страхових компаній.
- "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання особливостей ліцензування господарської діяльності з надання фінансових послуг", реєстр. № 3739. Його прийняття дозволить визначити особливості ліцензування господарської діяльності з надання фінансових послуг.
Довідково
Раду з фінансової стабільності створено у березні 2015 року указом Президента України. До її складу входять за посадами Голова Національного банку України, Міністр фінансів України (співголови Ради), Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, директор-розпорядник ФГВФО, заступник Голови Національного банку України, заступник Міністра фінансів України. Рада є форумом для фахового обговорення системних ризиків, що загрожують фінансовій стабільності держави. У 2016 році відбулося п’ять засідань Ради. Наступне заплановано на кінець січня 2017 року. На початку травня Рада оприлюднила перший звіт про свою діяльність.