15 листопада 2013 року в Міністерстві юстиції України зареєстрована постанова Правління Національного банку України від 14 листопада 2013 року № 453 “Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті” (далі – Постанова № 453), яка набирає чинності 20 листопада 2013 року.
Згідно з цією постановою Національний банк України тимчасово до 17 травня 2014 року:
змінив строк розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, скоротивши його зі 180 календарних днів до 90 календарних днів;
запровадив вимогу щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті із-за кордону на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, фізичних осіб-підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку України.
Вимога щодо обов’язкового продажу в розмірі 50%[1] поширюється на надходження в іноземній валюті 1-ї групи Класифікатора іноземних валют і банківських металів[2] та в російських рублях.
Згідно з Постановою № 453 обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України не підлягають надходження в іноземній валюті, зокрема на користь держави або під державні гарантії; за кредитами, позиками, що залучаються відповідно до міжнародних договорів України; за проектами (програмами) міжнародної технічної допомоги, що пройшли державну реєстрацію; на користь резидентів-посередників, що підлягають подальшому перерахуванню власникам коштів; що надійшли як помилковий переказ.
Крім того, Постанова № 453 передбачає, що обов’язковому продажу на міжбанківському валютному ринку України підлягають надходження на користь фізичних осіб із-за меж України в іноземній валюті в сумі, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 150 000 гривень за місяць.
“Результати запровадження Національним банком України обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті та зменшення строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів наочно підтвердили ефективність цих інструментів. Їх комплексне застосування супроводжувалося уповільненням середньоденного чистого попиту на іноземну валюту та забезпеченням ритмічності пропозиції іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку України з одночасним збереженням його загальної рівноваги та прогнозованої динаміки. Усе це дало змогу Національному банку зменшити свою присутність на міжбанківському валютному ринку України та мінімізувати інтервенції з продажу іноземної валюти”, – сказала заступник директора департаменту методології грошово-кредитної політики Національного банку України Людмила Чепінога.
За її словами, ураховуючи вищезазначене, а також триваючу невизначеність на міжнародних фінансових ринках, мінливість зовнішньої кон’юнктури та необхідність підтримання рівноваги на міжбанківському валютному ринку України як однієї з передумов забезпечення цінової стабільності в державі, Правління Національного банку України затвердило постанови № 453 та № 457.
“Разом з іншими заходами Національного банку України ці постанови забезпечують стабільність на валютному ринку та цінову стабільність, покращують ринкові очікування та сприяють зниженню рівня доларизації української економіки”, – додала заступник директора департаменту методології грошово-кредитної політики Національного банку України Людмила Чепінога.
[1] Згідно з постановою Правління Національного банку України від 15.11.2013 № 457 “Про встановлення розміру обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті”].
[2] Затверджений постановою Правління Національного банку України від 04.02.98 № 34 [у редакції постанови Правління Національного банку України від 02.10.2002 № 378, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 24.10.2002 за № 841/7129 (зі змінами)].