Після стрімкого уповільнення у 2016 році споживча інфляція продовжить знижуватися, але стриманішими темпами: Національний банк переглянув прогноз інфляції на 2017 рік з 8% до 9,1% та зберіг його на 2018 рік на рівні 6%. Прогнози інфляції, як і раніше, залишаються в межах оголошених цільових орієнтирів (8% ± 2 в.п. на 2017 рік, та 6% ± 2 в.п. на 2018 рік). Про це йдеться в новому щоквартальному "Інфляційному звіті" (січень 2017 року).
Подальше відновлення внутрішнього попиту, а також вичерпання дії факторів пропозиції сирих продовольчих товарів зумовлять прискорення базової інфляції та інфляції сирих продовольчих товарів – основних компонентів загального індексу споживчих цін. Саме ефектами від двократного підвищення мінімальної заробітної плати пояснюється перегляд прогнозу інфляції на 2017 рік у бік підвищення. Проте, вже в 2018 році інфляція повернеться до центрального значення цільового діапазону. У середньостроковій перспективі очікується стабілізація базової інфляції на рівні близько 5% на тлі проведення виваженої монетарної та фіскальної політики.
Адміністративно-регульована інфляція, з одного боку, виступатиме головним фактором уповільнення споживчої інфляції у 2017-2018 роках, оскільки окремі тарифи вже були підвищені до ринково обґрунтованого рівня. З іншого боку, її внесок в загальну зміну споживчих цін залишатиметься високим, зокрема через збільшення вартості імпортованих енергоресурсів.
У 2017-2018 роках економічне зростання поступово прискорюватиметься – до 2.8% і 3.0% відповідно.
На відміну від минулого року, коли ключову роль в економічній активності відігравав інвестиційний попит, на прогнозному горизонті очікується посилення ролі приватного споживання, зумовлене підвищенням мінімальної заробітної плати.
Експорт відновить зростання на тлі покращення умов зовнішньої торгівлі, високих обсягів урожаю минулого року та за припущення відсутності логістичних ускладнень як всередині країни, так і через територію Росії. У свою чергу, збільшення експортної виручки дозволить експортоорієнтованим підприємствам продовжувати нарощувати інвестиції відносно високими темпами.
Однак, в умовах усе ще низьких темпів потенційного зростання економіки та повільних процесів імпортозаміщення, підвищення внутрішнього попиту значною мірою задовольнятиметься імпортованою продукцією.
Внаслідок додаткового інфляційного тиску від підняття мінімальної заробітної плати очікується достатньо стримане пом’якшення монетарної політики, реальні процентні ставки залишатимуться відносно високими для підтримки привабливості заощаджень у національній валюті.
На прогнозному горизонті покращення умов торгівлі та значні обсяги експорту продовольчих товарів внаслідок високого врожаю минулого року будуть компенсовані подальшим відновленням попиту на імпортовані споживчі та інвестиційні товари. Дефіцит поточного рахунку залишиться на рівні 2016 року (3.5 млрд. дол. США в 2017 році та 3.4 млрд. дол. США у 2018 році) та буде покритий припливом капіталу за фінансовим рахунком. Це, а також отримання запланованих траншів за програмою співпраці України з Міжнародним валютним фондом, дасть змогу поповнити міжнародні резерви до 27.1 мільярда дол. США на кінець наступного року.
"Інфляційний звіт" відображає бачення Національного банку щодо поточного та майбутнього стану економіки України з акцентом на інфляційному розвитку, що є основою рішень з монетарної політики. Національний банк України публікує звіт щокварталу, починаючи з квітня 2015 року.