Перейти до вмісту

Публікація

З нагоди 900-річчя створення першого варіанта літопису "Повість минулих літ" Національний банк України відкарбував пам’ятну монету

У Музеї грошей Національного банку України відбулася презентація пам’ятної монети "900 років "Повісті минулих літ", що вводиться в обіг 20 грудня 2013 року.

Участь у заході взяли заступник начальника Управління нумізматичної продукції та маркетингу Національного банку України Вікторія Сузанська, директор Департаменту філателії Укрпошти Наталія Мухіна, директор Музею книги і друкарства України Валентина Бочковська, член правління Асоціації нумізматів України Олександр Шапіро та група художників, які працювали над ескізами цієї монети, − Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук.

Вікторія Сузанська повідомила, що Національний банк України відкарбував срібну монету, присвячену 900-річчю створення першого варіанта літопису "Повість минулих літ" – найвидатнішої культурної та історичної пам’ятки Київської Русі.

"Кожному, хто цікавиться історією України, відома ця унікальна перлина часів Київської Русі. Літопис містить відомості про походження та розселення наших предків − східних слов’ян, утворення Київської держави та її перших князів, висвітлює зміни династій, політичні та військові події, є скарбницею документів, переказів і легенд. Він допомагає зрозуміти самобутність нашої нації, створює картину історичного розвитку Київської Русі, має естетичну й історичну цінність та вчить розуміти, якого ми роду", − сказала Вікторія Сузанська.

Вона проінформувала, що монету "900 років "Повісті минулих літ" номіналом 10 гривень виготовлено зі срібла 925 проби, маса в чистоті – 31,1 г, категорія якості карбування − "пруф", тираж − 3 000 штук, гурт монети − гладкий із заглибленими написами позначення металу та його проби. Вартість монети в подарунковому футлярі становить 565 гривень (придбати її можна в територіальних управліннях Національного банку України та дистриб’юторів Національного банку України з продажу пам’ятних монет).

Також Вікторія Сузанська зазначила, що тематика пам’ятних монет надзвичайно різноманітна: здійснюється випуск монет, присвячених видатним особистостям та подіям, пам’яткам української історії тощо. "Національний банк України випускає різні серії пам’ятних монет, зокрема: "Духовні скарби України", "Видатні особистості України", "Пам’ятки архітектури України", "Флора і фауна", "Спорт" і багато інших. Нині налічується 28 серій, деякі з них запроваджені ще в 1995 році. Ми намагаємося поповнювати раніше започатковані серії і створювати нові. Наприклад, у 2012 році розпочато серію "Області України", яку плануємо продовжувати. Також ще одна нова цікава серія має з’явитися у 2014 році − "Дитячий Зодіак" , − додала Вікторія Сузанська.

Загалом за станом на 20 грудня 2013 року Національний банк України ввів в обіг 40 видів (28 найменувань) пам’ятних монет загальним тиражем понад 620 000 штук. У наступному 2014 році запланований до випуску 41 вид (32 найменування) пам’ятних монет загальним тиражем близько 630 000 штук.

У дизайні монет використовуються різноманітні новітні технології: це і голограма, і позолота, і тамподрук, і патинування тощо. Тож кожен може знайти в різноманітті пам’ятних монет щось цікаве та близьке. "Громадяни завжди мають змогу придбати пам’ятні монети. Хтось − для своєї колекції, хтось − для подарунка рідним і близьким, а хтось − для власного задоволення", − сказала Вікторія Сузанська.

Вона наголосила, що зараз спостерігається значний попит на нумізматичну продукцію Національного банку України: "Усе більше наших співвітчизників поповнюють свою колекцію українськими пам’ятними монетами. Адже монети з часом стають лише дорожчими, вартість їх зростає іноді в кілька разів. Завдяки використанню дорогоцінного металу, високій художній цінності та сучасним технологіям пам’ятні монети можуть використовуватись як ефективний інструмент зберігання та примноження заощаджень". Вона зазначила, що за 11 місяців 2013 року Національний банк України реалізував майже 668 000 пам’ятних монет на загальну суму близько 70 млн. гривень.

Протягом 2013 року Національний банк України представляв свої монети на трьох міжнародних заходах: з 31 січня до 3 лютого 2013 року − на Всесвітньому ярмарку грошей у м. Берлін (Німеччина); з 13 до 17 серпня 2013 року − на Світовому ярмарку грошей у м. Роземонт (Сполучені Штати Америки); з 26 до 28 вересня 2013 року − на Четвертій міжнародній виставці пам’ятних монет COINS-2013 у м. Москва (Росія). Завдяки цьому інтерес до українських монет у світі зростає.

Крім того, Вікторія Сузанська зауважила, що Національний банк України докладає всіх зусиль для того, щоб його нумізматична продукція була цікавою і доступною для широкого загалу, а обсяги її купівлі з кожним роком лише зростали.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини