Національний банк України відповідно до міжнародних стандартів статистики, методології Міжнародного валютного фонду та практики центральних банків країн Європейського Союзу розпочинає поширення в розділі "Статистика" на сторінці Офіційного інтернет-представництва Національного банку України та в "Бюлетені Національного банку України" статистичних даних щодо цінних паперів.
Статистика випуску цінних паперів, крім акцій (боргові цінні папери) містить такі дані:
- залишки коштів на кінець періоду та чистий випуск у звітному періоді за цінними паперами, крім акцій, випущеними резидентами, у розрізі секторів економіки емітентів та видів цінних паперів;
- залишки коштів на кінець періоду за цінними паперами, крім акцій, випущеними резидентами, у розрізі секторів економіки емітентів та видів валют;
- залишки коштів на кінець періоду за цінними паперами, крім акцій, випущеними депозитними корпораціями за секторами економіки, у розрізі видів, строків погашення і валют.
Статистика випуску цінних паперів включає цінні папери, що належать до боргових цінних паперів та іпотечних цінних паперів відповідно до Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 № 3480-IV (зі змінами): облігації підприємств, державні облігації України (облігації внутрішніх державних позик та облігації зовнішніх державних позик), облігації місцевих позик, казначейські зобов’язання України, ощадні (депозитні) сертифікати, векселі, іпотечні облігації.
До суми цінних паперів, крім акцій, випущених депозитними корпораціями, включаються нараховані відсотки. Облігації внутрішніх державних позик подаються за основною сумою.
До суми цінних паперів, емітованих сектором загального державного управління, включаються облігації внутрішніх та зовнішніх державних позик, облігації внутрішніх місцевих позик, векселі Державного бюджету та казначейські зобов’язання України.
Джерелами даних для складання статистики цінних паперів є інформація Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України, Міністерства фінансів України, Державної служби статистики України, інших фінансових посередників, розрахунки та оцінки Національного банку України.
Для суб’єктів економічної діяльності емісія цінних паперів є джерелом залучення коштів, що є для підприємств альтернативою банківському кредитуванню, а для банків – альтернативою залученню коштів на депозитні рахунки. Придбання цінних паперів для суб’єктів господарювання є способом вкладення коштів, альтернативним їх розміщенню на банківських депозитах. Зміни співвідношень між обсягами прямого кредитування (емісія цінних паперів) та непрямого кредитування (банківські кредити) можуть спричиняти зміни в дії трансмісійного механізму грошово-кредитної політики. Оскільки ринок цінних паперів потребує постійного моніторингу та оцінки, виникає необхідність в отриманні й складанні статистичних показників щодо емісії та розміщення цінних паперів.
Дані статистики цінних паперів доповнюють грошово-кредитну та фінансову статистику, утворюють статистичну основу для проведення якісного макроекономічного аналізу, розроблення грошово-кредитної політики, оцінки стабільності фінансового сектору та є необхідними для інформування широкого кола користувачів – органів влади, резидентів і нерезидентів, що проводять операції з фінансовими корпораціями країни.