Національний банк України розпочав публікацію статистики платіжного балансу та зовнішнього боргу відповідно до нових методологічних засад, викладених у 6-му виданні “Керівництва з платіжного балансу та міжнародної інвестиційної позиції” Міжнародного валютного фонду 2009 року (далі – КПБ6). До цього часу складання статистики зовнішнього сектору базувалося на попередньому 5-му виданні “Керівництва з платіжного балансу” 1993 року (далі – КПБ5).
КПБ6 опубліковано Міжнародним валютним фондом (далі – МВФ) на початку 2009 року. Зміни в методології пов’язані з необхідністю врахування впливу глобалізаційних процесів, фінансових і технологічних інновацій, а також з усе більшою увагою до використання балансових даних в аналізі зовнішньої вразливості. Крім того, перегляд КПБ6 відбувався паралельно з оновленням статистичною комісією ООН “Системи національних рахунків” (нова версія якої була опублікована в 2008 році) з метою досягнення повнішої узгодженості різних галузей макроекономічної статистики.
“Деякі країни вже публікують дані платіжного балансу відповідно до КПБ6. Це: Австралія, Індія, Корея, Сінгапур, Таїланд, Чилі, Білорусь, Росія, Казахстан, Вірменія, Боснія та Герцеговина тощо. Країни ЄС планують впровадження КПБ6 у 2014 році, – розповіла в. о. директора Генерального економічного департаменту Національного банку України Олена Коваленко. – У серпні 2012 року МВФ розпочав публікацію статистики платіжного балансу в своїх базах даних міжнародної фінансової статистики та статистичному щорічнику з платіжного балансу у форматі КПБ6”.
В Україні підготовка до переходу на нову методологію розпочалася у 2009 році. Були внесені необхідні зміни до форм звітності, удосконалені чинні та впроваджені нові методики обрахунків, проведено перекласифікацію даних за окремими статтями. Концептуальна основа методології КПБ6 залишилася незмінною порівняно з КПБ5, водночас відбулися зміни в назвах статей, презентації та підходах до формування окремих статей.
Удосконалення методології складання статистики платіжного балансу дає змогу досягнути більш повної інтеграції даних з іншими галузями макроекономічної статистики. “Національний банк України завжди приділяв значну увагу наближенню статистики до світових стандартів, зокрема, переходу на нові сучасні стандарти складання статистики зовнішнього сектору. Україна йде в ногу з часом, варто зазначити що ми одночасно перейдемо на нові стандарти разом з країнами Євросоюзу, – додала Олена Коваленко. – Нововведення у методології складання статистики платіжного балансу сприятимуть більшій прозорості даних про Україну для зовнішніх користувачів”.
У розділі “Платіжний баланс” Офіційного інтернет-представництва Національного банку України опубліковано:
- квартальні дані платіжного балансу за 2005 – 2012 роки за стандартною та аналітичною формою представлення;
- квартальні дані щодо зовнішньої торгівлі товарами за 2005 – 2012 роки;
- методичний коментар до статистики зовнішнього сектору України;
- огляд основних змін у методології складання статистики зовнішнього сектору.
У розділі “Міжнародна інвестиційна позиція” опубліковано квартальні дані міжнародної інвестиційної позиції за 2010 – 2012 роки за методологією КПБ6.
У розділі “Зовнішній борг”:
- квартальні дані статистики зовнішнього боргу за 2008 – 2012 роки за методологією КПБ6;
- методичний коментар до статистики зовнішнього боргу.
- Квартальні дані статистики зовнішнього сектору за 2013 рік за методологією КПБ6 будуть оприлюднені наприкінці березня 2014 року. Протягом 2014 року дані статистики зовнішнього сектору будуть публікуватися у двох форматах: за методологіями КПБ6 та КПБ5, а з 2015 року – лише в новому форматі – за методологією КПБ6.