Національний банк України 17 лютого 2014 року вводить в обіг пам’ятні монети номіналами 20 та 5 гривень “Корсунь-Шевченківська битва”.
Монети випущені до 70-річчя визволення України від фашистських загарбників. Починаючи з 2013 року Національний банк України ввів в обіг десять пам’ятних монет, що присвячені Великій Вітчизняній війні, а протягом 2014 – 2015 років планується продовжити цикл монет цієї тематики.
“Корсунь-Шевченківська битва − це славетна сторінка радянського військового мистецтва, що ввійшла в історію, як класична операція з оточення та повного знищення великого ворожого угруповання. Шевченківський край було звільнено від загарбників, а для фашистів ця наступальна операція стала “другим Сталінградом”, − зазначила начальник Управління нумізматичної продукції та маркетингу Національного банку України Тамара Лошманова.
Вона розповіла, що на аверсі монет у центрі розміщено композицію, що символізує перемогу: цифри 1944 (на срібній монеті – позолочені), над якими – зображення салюту, унизу – лаврова гілка зі стрічкою та зіркою. На реверсі – стилізована композиція, у центрі якої на тлі карти зображено в’їзну браму палацового комплексу в місті Корсуні-Шевченківському, а по колу розміщено стрілки, що символізують наступальну операцію радянських військ по всьому кільцю оточення угруповання противника.
“Випуском монет “Корсунь-Шевченківська битва” Національний банк України вшановує пам’ять героїв, що визволили українські землі від фашистських загарбників. Упевнена, що ці пам’ятні монети нагадають нащадкам про славний подвиг, мужність і патріотизм народу під час Великої Вітчизняної війни”, − додала Тамара Лошманова.
Монету номіналом 20 гривень виготовлено зі срібла 925 проби, маса в чистоті – 62,2 г, діаметр – 50,0 мм, категорія якості карбування − “спеціальний анциркулейтед”, тираж – 2 500 штук. Гурт монети − гладкий із заглибленими написами позначення металу та його проби. Елемент оздоблення – локальна позолота, вміст золота в чистоті не менше ніж 0,0005 г.
Монету номіналом 5 гривень виготовлено з нейзильберу, категорія якості карбування − “спеціальний анциркулейтед”, маса – 16,54 г, діаметр – 35,0 мм, тираж – 30 000 штук. Гурт монети − рифлений.
Вартість срібної пам’ятної монети (з футляром) становить 945 гривень, монети з нейзильберу – 25 гривень. Придбати пам’ятні монети можна в територіальних управліннях Національного банку України та дистриб’юторів Національного банку України з продажу пам’ятних монет.
Над створенням монет працювали художники та скульптори: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук, Наталія Фандікова, Володимир Атаманчук, Анатолій Дем’яненко.
Довідково
З 24 січня до 17 лютого 1944 року війська Першого та Другого Українських фронтів провели наступальну операцію в районі міста Корсуня-Шевченківського Черкаської області, що забезпечило умови для остаточного визволення Правобережної України.
Прорвавши оборону противника, 28 січня радянські війська з’єдналися в районі міста Звенигородка і таким чином завершили оточення великого угруповання фашистських військ. Загалом, у цьому районі радянські війська оточили 10 дивізій і одну бригаду ворога. До 17 лютого ворог був розбитий. Крім того, Червона Армія завдала поразки ще 15 дивізіям, з них 8 танковим, які діяли проти зовнішнього фронту оточення.
Сьогодні про героїчну перемогу в Корсунь-Шевченківській битві українцям нагадує безліч пам’ятників та меморіалів, розташованих на Черкащині. Так біля села Стеблів споруджено величезне залізобетонне кільце – символ оточення фашистських частин. У місті Корсуні-Шевченківському, у палаці князів Лопухіних-Демидових, функціонує музей історії Корсунь-Шевченківської битви, де, зокрема, можна побачити діораму битви, документи, зброю і техніку тих часів.