На сьогодні ліцензію Національного банку України на здійснення банківських операцій мають 176 банків, у тому числі 51 банк – з іноземним капіталом (29% від загальної кількості діючих банків України), з них 18 банків (10%) – зі 100% іноземним капіталом.
За станом на 01.05.2010 частка іноземного капіталу в зареєстрованому статутному капіталі банків України становила майже 34%.
Іноземний капітал в Україні представлений 23 країнами. Найбільшу частку в загальній сумі іноземного капіталу становить капітал Росії, Кіпру, Австрії, Франції, Нідерландів та Угорщини.
В минулому році внаслідок світової фінансово-економічної кризи банківський сектор України зазнав чималих втрат. Починаючи з жовтня 2008 року, діяльність банків характеризувалася скороченням активної діяльності, зменшенням ресурсної бази, збільшенням питомої ваги проблемних кредитів та отриманням банківською системою в цілому збитків. Разом з тим в діяльності банків торік були відмічені й окремі позитивні тенденції: збільшився капітал банків, зросла адекватність регулятивного капіталу, збільшились обсяги кредитування підприємств в національній валюті.
З метою забезпечення схоронності активів та капіталу банків при загрозі їх платоспроможності Національним банком України за період кризи були призначені тимчасові адміністрації у 25 банках (в одному банку тимчасова адміністрація була введена у травні 2010 року). З них 5 банків повністю відновили свою діяльність (два банки були капіталізовані державою) та переведені в загальний режим функціонування, в 13 банках – відкликано ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації, в 7 банках (включаючи один банк, капіталізований державою) – продовжує діяти тимчасова адміністрація.
В поточному році фінансовий стан окремих банків ще залишається тяжким, проте в цілому по банківській системі спостерігається хоча й незначне, але покращення основних показників їх діяльності.
Основні показники діяльності банків за 4 місяці 2010 року (за попередніми даними).
Продовжується зростання регулятивного капіталу банків: з початку 2010 року він зріс на 7,8% до 146 млрд. грн. Значення нормативу адекватності регулятивного капіталу зросло з 18,08% на 01.01.2010 до 20,15% на 01.05.2010.
Загальні активи системи банків збільшились на 1% до 1012 млрд. грн.
При цьому структура активних операцій практично не змінилася: основну частину активної діяльності банків складають кредитні операції, але їх частка зменшилась з 75% до 71,5%.
Загальна сума кредитних операцій в поточному році скоротилась на 3,2% до 723,6 млрд.грн.
Скорочення кредитування відбулося як в іноземній валюті (на 5,4%), так і в національній валюті (на 0,7%).
Кредити, надані суб’єктам господарювання, зменшились на 1,3% до 469 млрд.грн. Проте кредити, надані суб’єктам господарювання в національній валюті, з початку року зросли на 0,6% до 274 млрд.грн. і на сьогодні їх частка становить 58,5% від суми кредитів, наданих суб’єктам господарювання.
Кредити, надані фізичним особам, скоротились на 7,4% до 206 млрд.грн.
На даний час однією з основних проблем для банківської системи України (як і для більшості країн світу) залишається наявність негативно класифікованих кредитних операцій (сумнівні та безнадійні). За І квартал 2010 року їх розмір скоротився на 2,6% (на 3,0 млрд. грн.) і досяг 113,4 млрд. грн. Частка негативно класифікованих кредитних операцій за станом на 01.04.2010 становила 13,2% від загальної сумі наданих кредитів.
Наявність такої заборгованості вимагає додаткового формування резервів під активні операції, що, в свою чергу, впливає на прибутковість банківського сектору.
Зобов’язання банків в цілому скоротились на 0,9% до 758 млрд. грн.
Разом з тим можна констатувати, що відтік коштів з банків припинився. З початку 2010 року загальний обсяг коштів фізичних та юридичних осіб збільшився на 7,3% (майже на 25 млрд. грн.).
Кошти фізичних осіб з початку року зросли на 9,2% до 229 млрд.грн., що на 27 млрд.грн.. перевищує їх докризовий рівень. Кошти фізичних осіб в національній валюті збільшилися на 14% до 110 млрд.грн. Кошти населення знову посіли перше місце у структурі зобов’язань банків
Кошти суб’єктів господарювання зросли на 3,7% до 119 млрд.грн.
За результатами роботи у січні-квітні 2010 року від’ємний фінансовий результат по системі банків склав 5,1 млрд. грн.
З метою надання банкам допомоги у вирішенні проблеми зменшення обсягу негативно класифікованої кредитної заборгованості та на виконання положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей проведення заходів з фінансового оздоровлення банків» від 24.07.2009 №1617-VI Національним банком України розроблено проект Положення про порядок реєстрації, видачі ліцензії, регулювання діяльності санаційного банку та нагляду за ним, який направлено Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності та Кабінету Міністрів України для погодження та передбачення в Державному бюджеті України на 2010 рік коштів на формування статутного капіталу санаційного банку.