Зростання ІСЦ в І кварталі 2010 р. прискорилось порівняно з ІV кварталом 2009 р. (до 4.7% з 2.9%), при цьому в річному вимірі інфляція знизилась з 12.3% до 11.0%, що більшою мірою пов’язане з високою статистичною базою.
Основною причиною значних темпів зростання споживчих цін за квартал був недовготривалий шок з боку пропозиції за окремими групами продовольчих товарів (протягом січня-лютого значно зросли ціна на масло-молочну групу товарів, цукор та овочі).
Характерну короткостроковість подібних шоків підтвердила динаміка споживчих цін в березні - темпи зростання ІСЦ значно зменшилися (до 0.9% порівняно з 1.8% та 1.9% у січні та лютому, відповідно; 0.8% з урахуванням сезонної корекції). Так, відбулось зниження цін на цукор, практично вичерпався ефект від відміни пільг з ПДВ по групі молочних продуктів.
Зростання базового індексу споживчої інфляції (до 2.5% за квартал, 1.2 в.п. – внесок в ІСЦ) відбувалось в основному за рахунок вторинних ефектів від подорожчання сировини (цукор, молочні продукти) та підвищення цін на паливо в попередні періоди. Так, найбільше серед товарів з високим ступенем обробки подорожчали ті, що використовують вищезазначені сировинні товари в процесі виробництва (кондитерські вироби та сири).
Зростання цін виробників в І кварталі 2010 року прискорилось (до 6.9%, річна плинна – 18.6%) через відповідну кон’юнктуру світових цін на товари проміжного споживання.
Зниження інфляційного тиску стало наслідком нижчого за рівноважний споживчого попиту (розрив ВВП протягом року залишався негативним, склавши -7.4%) та стабілізації обмінного курсу гривні до основних світових валют в другій половині 2009 року та на початку 2010 року. Це також сприяло зниженню негативних очікувань щодо інфляції до 14.6% у І кв. 2010 року з 15.1% в ІV кв. Додатковим чинником зниження інфляції виступало стримування тарифів, які регулюються адміністративно.
Зростання реального ВВП на 4.8% в річному вимірі в основному відбулось через низьку базу порівняння минулого року (-20.2% в І кварталі 2009 року в річному вимірі). За виключенням сезонного фактору зростання в І кварталі становило 0.3%.
Економічна активність в І кв. 2010 року визначалась динамікою зовнішніх ринків, що стимулювало внутрішнє експортоорієнтоване виробництво та, відповідно, нарощення експорту товарів. Так, зростання промислового виробництва в І кварталі становило 10.8% в річному вимірі, зокрема металургійного виробництва –18.4%, машинобудування – 25.7%.
Посилилась споживча активність населення, що вплинуло на напрям використання доходів домашніми господарствами (переважно спрямування доходів на споживання, а не на заощадження). Схильність населення до заощаджень знизилась до 5.7% проти 13.4% у попередньому кварталі, а сезонно скорегована схильність населення до заощаджень залишилась майже без змін.
Виконання бюджету у І кв. 2010 року проходило в умовах відсутності Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік». Збільшення доходів зведеного бюджету у I кв. на 2.2.% відбулося на фоні продовження нарощування обсягів заборгованості з відшкодування ПДВ, а зростання видатків зведеного бюджету (на 10.3%) відбувалося в основному за рахунок поточних видатків.
Зведений бюджет виконано із дефіцитом, який, в значній мірі, фінансувався за рахунок внутрішніх запозичень.
На валютному ринку протягом кварталу ситуація була різнонаправленою: перша половина характеризувалася наявністю девальваційного тиску, друга – ревальваційного, що, однак, міг носити спекулятивний характер. Вперше за півтора роки на міжбанківському валютному ринку в березні спостерігалося перевищення пропозиції іноземної валюти над попитом, що дозволило мінімізувати розрив між ринковим та офіційним обмінними курсами гривні до долару США.
Незважаючи на сприятливість ситуації на міжбанківському ринку та певну стабілізацію валютного курсу, чистий готівковий попит залишався все ще суттєвим, дещо знизившись наприкінці кварталу.
Рівень банківської ліквідності з початку року залишався на високому рівні переважно внаслідок купівлі значних обсягів ОВДП та виданих раніше кредитів рефінансування. Додатковим фактором збільшення ліквідності у березні виступили позитивні інтервенції НБУ на валютному ринку. Як наслідок, зростання монетарних агрегатів наприкінці кварталу прискорилося. Відповідно, НБУ продовжив активно проводити мобілізаційні операції, зменшив ставки за операціями рефінансування та прийняв нормативно-правові акти з метою стимулювання кредитування економіки.
На фоні все ще високих ризиків реального сектору, незважаючи на скорочення процентних ставок, обсяги кредитування досить незначно зростають в основному в національній валюті. Депозитна база також зростала, однак, повільними темпами.