Чергове щоквартальне опитування керівників підприємств про оцінку ними поточної та майбутньої ділової активності, інфляційних та курсових очікувань, змін економічної ситуації в Україні проведено у листопаді 2010 року.
Результати опитування засвідчили зниження інфляційних очікувань, водночас, очікування підприємств щодо знецінення гривні до долару США та євро посилились. Другий квартал поспіль респонденти очікують уповільнення зростання обсягів виробництва товарів та послуг в Україні у наступні 12 місяців, що підтверджується зниженням балансу очікувань (різниця між відсотком позитивних та негативних оцінок) на 3,7 п.п. до 13,8%. Серед основних дестабілізуючих факторів виробництва та цінового розвитку значно збільшилась оцінка податкового тиску.
Інфляційні очікування знизились та склали на наступні 12 місяців в середньому 14,1% проти 14,5% у попередньому кварталі. Основним фактором впливу на споживчі ціни названо збільшення витрат на виробництво. Водночас стрімко зросла оцінка впливу фактору «податкові зміни», яка майже досягла рівня оцінки впливу витрат на виробництво. При цьому вплив коливань обмінного курсу гривні та дій НБУ на інфляційні процеси знижувався.
Оцінки поточної економічної активності залишились стриманими, що вказує на повільне відновлення економіки. Згідно з результатами опитування, респонденти продовжують негативно оцінювати поточний фінансово-економічний стан своїх підприємств, хоча негативний баланс очікувань зменшився і склав (-7,0%) проти (-9,7%) у 3 кв. 2010 року. У 4 кварталі рівень залишків готової продукції у більшості видів економічної діяльності є нижчим за норму. Інтенсивність використання виробничих потужностей в цілому по економіці дедалі зростала.
Індекс ділових очікувань підприємств у 4 кварталі 2010 року зріс до 120,0% проти 115,4% у попередньому кварталі. Це відбулося за рахунок очікувань щодо зростання загальних обсягів реалізації виробленої продукції, інвестиційних видатків та зайнятості.
Очікування щодо зростання цін на покупні товари і послуги та на продукцію власного виробництва послабились. Будуть збільшуватись виробничі витрати та витрати на оплату праці найманих працівників. Зростання цін на сировину і матеріали та на енергоносії залишаються найвпливовішими чинниками змін вихідних цін. Стабільний курс гривні, як і в попередньому кварталі, сприяв зміцненню тенденції до зменшення оцінки впливу обмінного курсу на зміну рівня вихідних цін. Також продовжувала знижуватися оцінка впливу рівня процентної ставки за кредитами на зміни відпускних цін підприємств.
Респонденти знову відзначили пом`якшення умов отримання банківських кредитів та очікують зростання потреб у позикових коштах у наступні три місяці. Використання кредитних ресурсів підприємствами найбільше стримують високий рівень відсоткових ставок за кредитами. Вплив фактору курсових коливань посилився.
Було опитано 1243 підприємства в усіх регіонах країни, що представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників.
Надані результати є відображенням лише думки респондентів – керівників підприємств України у листопаді 2010 року і не є оцінками НБУ.
Звіт "Ділові очікування підприємств України" розміщено на веб-сторінці НБУ за адресою.
Індекс ділових очікувань – агрегований показник щодо очікуваного розвитку підприємств у наступні 12 місяців, розрахований за балансами відповідей респондентів стосовно змін фінансово-економічного стану підприємства та майбутньої економічної активності