Продовжилась тенденція до зниження інфляційного тиску при високих темпах зростання ВВП. Економіка зростала за рахунок більш сприятливих зовнішніх умов та різкого зростання капітальних видатків, незважаючи на слабке кредитування реального сектору внаслідок існуючих ризиків.
Після незначного тимчасового підвищення в ІІІ кварталі інфляція продовжила низхідний тренд в ІV кварталі 2010 року - у річному вимірі споживча інфляція уповільнилась з 10.5% до 9.1%. Одночасно, відбулось зменшення темпів росту сезонно скоригованого ІСЦ (за ІV кв. - до 0.9%). Споживча інфляція за квартал склала 1.6%.
Визначальний внесок у зростання ІСЦ в ІV кварталі 2010 року здійснила базова інфляція (2.2% зміна за квартал, 1.2 в.п. – внесок у зміну ІСЦ). При цьому, основною причиною низького рівня небазової інфляції в ІV кварталі 2010 року (1.1% - за квартал, 11.4% в річному вимірі) стало перенесення підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги на майбутній період.
Інфляційні очікування господарюючих суб’єктів хоча і знизилися у IV кварталі до 14.1% (порівняно з 14.5% у III кварталі), проте перевищують як фактичний рівень інфляції, так і прогноз Уряду на 2011 рік (8.9%).
Зростання ВВП в ІV кв. становило 3% в річному вимірі та 1% до попереднього кварталу за виключенням сезонного фактору. Зростання відбулось як за рахунок покращення зовнішньоекономічної кон’юнктури, так і за рахунок пожвавлення інвестиційної активності. Однак, негативний розрив ВВП в IV кварталі залишився майже на рівні ІІІ кварталу (-1.7% та -1.8% відповідно). Зростання ВВП за 2010 рік становило 4.2%.
Зростання цін на метали на світових ринках сприяло нарощенню обсягів виробництва металургії (+10.6% в річному вимірі) та, відповідно, експорту товарів та послуг (+5%). Високий зовнішній інвестиційний попит сприяв стабільно високим темпам зростання машинобудування (36.7% в ІV кварталі в річному вимірі). Як і в попередні періоди, стабільний внесок у приріст ВВП мали галузі, орієнтовані на внутрішній споживчий попит.
В IV кварталі продовжилось пожвавлення інвестиційної активності. Зростання валового нагромадження основного капіталу, за нашими оцінками, в IV кварталі становило близько 13% в річному вимірі та більше 15% за виключенням сезонного фактору. В структурі інвестицій в основний капітал суттєво зросла частка державного бюджету як джерела їх фінансування. Зростання обсягу будівельних робіт в IV кварталі прискорилось до 9% в річному вимірі.
Доходи зведеного бюджету зростали високими темпами (27.1% порівняно з IV кварталом 2009
року), що супроводжувалося посиленням податкового тиску на суб’єктів економічної діяльності.
Зростання видатків також прискорилося (на 28.4%), здебільшого за рахунок істотного зростання
капітальних видатків (на 79.1%).
Зведений бюджет виконано із дефіцитом, який фінансувався за рахунок запозичень (у 2010 році – 123.6 млрд.грн. та у IV кварталі – 25 млрд.грн.). Фінансування дефіциту виключно за рахунок боргових джерел обумовило зростання державного боргу на: 6.9% у IV кварталі та на 36% у 2010 році.
НБУ продовжив проводити політику щодо підтримування стабільності на валютному ринку та допущення незначних коливань обмінного курсу гривні до долару США.
Як і у попередній квартал, відбувалось зростання обсягів надходжень іноземної валюти в країну за менших обсягів її переказів. Однак, зростав попит на готівкову іноземну валюту внаслідок очікувань щодо майбутніх змін у податковому законодавстві поряд із сезонним фактором. Як наслідок, на міжбанківському валютному ринку попит перевищував пропозицію, що відповідно, змусило НБУ продавати іноземну валюту. З метою виконання встановленої цілі монетарної політики стосовно утримання базової інфляції в межах 10%, НБУ проводив активне регулювання монетарної бази як за допомогою зміни норм обов'язкового резервування, так і проведення мобілізаційних операцій з метою акумулювання надлишкової ліквідності.
Як наслідок, монетарна база скоротилася у ІV кварталі на 2.1% при зростанні на 15.8% з початку року і досягла 225.7 млрд.грн., що практично точно відповідає критеріям МВФ. Грошова масса зросла на 3.2% (при 22.8% з початку року), готівка скоротилася на 1% при зростанні на 16.5% відповідно.
Незважаючи на зростання депозитної бази, кредитна активність реального сектору економіки здійснюється досить стримано. Суттєві ризики реального сектору й надалі призводять до збільшення вкладень банків у ОВДП.
У IV кварталі 2010 року сальдо зведеного платіжного балансу повернулось до від’ємних значень – 1.4 млрд. дол. США (+2.1 млрд. дол США в ІІІ кварталі п.р.). Це було зумовлено розширенням дефіциту поточного рахунку та значним зростанням попиту на готівкову валюту.
Збільшення дефіциту поточного рахунку до 2.2 млрд. дол. США відбулось через стрімке зростання всіх категорій імпорту, особливо енергоресурсів внаслідок нерівномірного розподілу за кварталами імпорту природного газу. Зростання експорту було не таким суттєвим і відбувалось, переважно, за рахунок зростання світових цін.
Збереження профіциту за фінансовим рахунком (1.4 млрд. дол. США) було зумовлено, насамперед, збільшенням притоку інвестиційного та боргового капіталу в реальний сектор економіки внаслідок надлишку ліквідності в світовій фінансовій системі та покращення сприйняття перспектив української економіки. Ці ж фактори сприяли активним залученням уряду на зовнішніх ринках.
Інфляційна динаміка впродовж 2011-2012 років в значній мірі залежатиме від факторів пропозиції. При цьому, в 2011 році очікується зростання споживчих цін понад рівень 2010 року внаслідок підвищення тарифів на послуги, які регулюються адміністративно та очікуваного зростання світових цін на продовольство.
Відносно високий рівень базової інфляції в значній мірі буде обумовлений вторинними ефектами від росту цін на продовольство. З іншого боку, стримуючий вплив на динаміку компонентів базового кошику справлятиме політика повільного зростання соціальних видатків бюджету, зважаючи на необхідність проведення значних виплат та капітальних видатків.
Сукупний попит матиме нейтральний вплив на динаміку цін, оскільки, за нашими оцінками, розрив ВВП буде незначним та поступово зменшиться до нуля в 2012 році.
Однак, покращання ситуації з урожаєм в 2012 році та суттєве зменшення вторинних ефектів від подорожчання продовольства приведе до значного скорочення інфляції.
За нашими оцінками в 2011 р. темпи споживчої інфляції складуть 10±1%, а в 2012 р. знизяться до 7±1%.
Сукупний попит охолоджуватиметься внаслідок несприятливих умов торгівлі (зростання цін на чорні метали відставатиме від зростання цін імпортованих енергоносіїв). З іншого боку, зростання попиту з боку торгівельних партнерів (зокрема, Росії) на товари машинобудування, а також інвестиційний імпульс (в тому числі і держаний), пов’язаний з проведенням Євро-2012 виступатимуть чинниками посилення потенціалу економіки а також зменшення незадіяних потужностей в економіці.
За нашими оцінками, в 2011 та в 2012 роках реальний ВВП зростатиме на 4.5±0.5% щорічно.