Перейти до вмісту

Публікація

Виступ заступника Голови НБУ І.В.Соркіна щодо можливих шляхів вирішення питання проблемних активів

Доброго дня, шановні пані та панове!

Хочу проінформувати Вас про роботу, що проводиться Національним банком України з метою вирішення такого актуального для банківської системи питання - проблемні активи.

Зростання частки проблемних активів в банківських балансах є однією з характерних рис останньої світової фінансово-економічної кризи.

Банківська система України не стала виключенням. Так, якщо до кризи частка проблемних активів, становила 2,5%, то за станом на 1 квітня 2011 року вона досягла 15% активів банків.

Накопичені проблемні активи негативним чином впливають на регулятивний капітал банків, стримують відновлення кредитування економіки та є суттєвою перешкодою стимулювання економічного зростання та підвищення інвестиційної привабливості країни.

Сьогодні банки дуже обережно ставляться до надання кредитів і в основному вкладають кошти в державні цінні папери, які хоча і мають низьку дохідність, проте є безризиковими.

Вирішення питання проблемних активів банків передбачено Програмою економічних реформ Президента України на 2010–2014 роки та визначено одним з пріоритетних напрямків діяльності Національного банку України.

З метою ефективного врегулювання проблемних питань, які виникають у діяльності банків, Національний банк проводить регулярні зустрічі з банківською спільнотою, остання з яких відбулася 18 квітня цього року. Нарада була присвячена обговоренню проблем, що стоять на перешкоді відновленню кредитування економіки, а також можливих шляхів покращення ситуації у цій сфері. Одним з важливих питань цієї зустрічі було і питання зменшення частки проблемних активів в банківських балансах.

Національний банк продовжує пошук додаткових шляхів та інструментів, які б забезпечили вирішення питання проблемних активів.

Так, одним із дієвих механізмів вирішення цього питання може стати створення банку «поганих активів», основна діяльність якого, на нашу думку, має полягати в придбанні та управлінні проблемними активами банків.

Створення такої установи для подолання кризи проблемних активів є досить поширеною міжнародною практикою.

Такий підхід до оздоровлення банківської системи, на наш погляд, дозволить знизити навантаження на капітал, зменшити витрати часу, коштів і зусиль, необхідних для обслуговування проблемних активів, надасть банкам можливість повернутися до нормального режиму роботи і зосередитися на виконанні своїх основних функцій, в першу чергу на кредитуванні економіки.

Просимо всіх зацікавлених осіб взяти активну участь в обговоренні можливих механізмів створення та функціонування банку «поганих активів».

Пропозиції із порушеного питання прийматимуться протягом місяця на поштову та електронну адреси Національного банку України.

Поштова адреса: м. Київ, вул. Інститутська, 9.

Е-mail: [email protected]

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини