У зв’язку зі змінами, що відбулися останнім часом в законодавстві України, Національний банк України привів у відповідність до цих змін нормативно-правові акти, що регулюють порядок та умови торгівлі іноземною валютою. Відповідні питання врегульовано постановою Правління Національного банку України від 30 квітня 2014 року № 248 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 6 травня 2014 року за № 479/25256 (далі – Постанова № 248).
Постанова № 248 передбачає внесення змін до Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою (далі – Положення № 281) та Правил функціонування Системи підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України Національного банку України та перерахування (зарахування) коштів за окремими операціями з іноземною валютою і банківськими металами (далі – Правила функціонування Системи підтвердження угод).
Зміни, внесені до Положення № 281, надають уповноваженим банкам можливість купувати іноземну валюту на міжбанківському валютному ринку України з метою формування резервів для відшкодування можливих втрат за активними банківськими операціями в іноземній валюті, що сприятиме поетапному приведенню відкритої валютної позиції банківської системи у відповідність до міжнародних стандартів.
Також зміни до Положення № 281 врегульовують технічні питання виконання вимог законодавства щодо нарахування, утримання та перерахування уповноваженими банками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування під час здійснення операцій з купівлі безготівкової іноземної валюти.
Коментуючи зміни до Положення № 281, директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики Олена Щербакова відзначила, що вони принципово не змінюють політику Національного банку України, а лише врегульовують діяльність суб’єктів валютного ринку щодо виконання ухвалених раніше законодавчих та нормативно-правових актів.
Зміни до Правил функціонування Системи підтвердження угод врегульовують питання щодо застосування Національним банком України заходу впливу до банків, які здійснюють операції з торгівлі іноземною валютою, що дають змогу маніпулювати обсягом торгівлі або курсом іноземної валюти, у вигляді обмеження роботи в Системі підтвердження угод. Ухвалення відповідних норм зумовлено виявленими впродовж останнього часу непоодинокими випадками впливу на валютний курс з боку недобросовісних учасників ринку та дій, спрямованих на маніпулювання валютним ринком.
"Такі навмисні дії окремих банків щодо цілеспрямованого "розгойдування" курсу спричиняють значний дестабілізуючий вплив на валютний ринок, призводять до виникнення економічних диспропорцій та отримання необґрунтованого спекулятивного прибутку, завдають шкоди добросовісним учасникам ринку та їх клієнтам", – зазначила Олена Щербакова і додала, що Національний банк України готовий і надалі з усією принциповістю застосовувати заходи впливу до тих учасників ринку, які своїми недобросовісними та незаконними діями намагаються дестабілізувати валютний ринок.
Постанова № 248 набирає чинності з дня її офіційного опублікування (готується до опублікування 23 травня 2014 року у виданні "Офіційний вісник України").
Затверджене постановою Правління Національного банку України від 10 серпня 2005 року № 281, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 29 серпня 2005 року за № 950/11230 (зі змінами).
Затверджені постановою Правління Національного банку України від 10 серпня 2005 року № 281, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 29 серпня 2005 року за № 951/11231 (зі змінами).