Перейти до вмісту

Публікація

Про деякі питання регулювання грошово-кредитного ринку

Динаміка макроекономічних та монетарних показників у січні – травні 2011 року свідчить про подальше покращення стану національної економіки.

Так у І кварталі 2011 року приріст реального ВВП до відповідного періоду минулого року становив 5,2%, що на 0,4 відсоткового пункту перевищило аналогічний показник І кварталу 2010 року. Обсяг виробництва промислової продукції в січні – травні 2011 року збільшився порівняно з відповідним періодом 2010 року на 8,5%.

Поліпшується динаміка інвестицій та бюджетних показників.

Зазначене сприяє зміцненню ресурсної бази банківської системи, унаслідок чого приріст з 01.06.2010 до 01.06.2011 залишків залучених нею депозитів перевищив 25%, а в його структурі превалюють кошти в національній валюті.

Продовжується відновлення банківського кредитування та його здешевлення. За рік, що минув з 1 червня 2010 року, залишки кредитів, наданих юридичним особам, збільшилися понад 16%. Середньозважена вартість кредитів у гривнях за п’ять місяців 2011 року знизилася з 15,0% до 13,4%, а депозитів – з 8,1% до 6,4%.

Однак, незважаючи на зазначені зрушення, у національній економіці зберігаються ризики, пов’язані з нестабільністю зовнішніх ринків, повільним упровадженням структурних реформ та недостатньою інвестиційною активністю.

Так у травні 2011 року місячна інфляція уповільнилася до 0,8% порівняно з 1,3% у квітні та 1,4% – у березні. Однак, у річному обчисленні її рівень збільшився з 7,7% у березні до 9,4% у квітні й 11,0% у травні. Разом з тим річні темпи приросту індексу цін виробників промислової продукції становили в травні 18,8%.

Зазначена цінова динаміка ускладнює досягнення прогнозних показників інфляції на 2011 рік, схвалених Кабінетом Міністрів України. Якими, зокрема, передбачається річне зростання індексу споживчих цін на 8,9%, а індексу цін виробників промислової продукції – на 17,9%.

Зростання негативного розриву між прогнозним та фактичним рівнем споживчої інфляції спонукає Національний банк України активізувати мобілізаційні операції. Їх загальний обсяг за п’ять місяців поточного року перевищив 95 млрд. грн. На коррахунках банків зростають залишки ліквідних коштів. З початку року темпи приросту кредитів, наданих у національній валюті фізичним особам, випереджають динаміку кредитів у національній валюті, наданих суб’єктам господарювання.

Частка довгострокових депозитів хоча і має тенденцію до зростання (за 5 місяців 2011 року – з 31,4% до 32,9%), проте все ще є на значно нижчому рівні, ніж до початку останньої економічної кризи (47,3% за станом на 01.10.08).

Ураховуючи вищезазначене, з метою нівелювання можливої загрози виникнення монетарного тиску на ціни та стимулювання якісних зрушень у структурі ресурсної бази банків у напряму залучення довгострокових коштів, Правління Національного банку України ухвалило постанову від 16 червня 2011 року № 195 “Про деякі питання регулювання грошово-кредитного ринку”, якою, зокрема, передбачено:

1) установлення таких нормативів обов’язкового резервування для формування банками обов’язкових резервів:

строкові кошти і вклади (депозити) юридичних і фізичних осіб у національній валюті – 0;

короткострокові кошти і вклади (депозити) юридичних і фізичних осіб в іноземній валюті – 6;

довгострокові кошти і вклади (депозити) юридичних і фізичних осіб в іноземній валюті – 2;

кошти вкладів (депозитів) юридичних і фізичних осіб у національній валюті на вимогу і кошти на поточних рахунках – 0;

кошти вкладів (депозитів) юридичних і фізичних осіб в іноземній валюті на вимогу і кошти на поточних рахунках – 8;

кошти, які залучені банками від банків-нерезидентів та фінансових організацій-нерезидентів у національній валюті, – 0;

кошти, які залучені банками від банків-нерезидентів та фінансових організацій-нерезидентів в іноземній валюті, – 2;

2) дозволити банкам зараховувати для покриття обов’язкових резервів придбані ними цільові облігації внутрішніх державних позик України, випущені з метою залучення коштів для фінансування заходів, пов’язаних з підготовкою і проведенням чемпіонату Європи 2012 року з футболу в Україні, у розмірі 50% їх номінальної вартості;

3) спрощення порядку проведення Національним банком України з банками операцій прямого репо.

Такий крок − загальносвітова тенденція центральних банків багатьох країн світу щодо проведення більш жорсткої грошово-кредитної політики з метою стримування інфляційного тиску. Це відбувається, зокрема, і через посилення вимог до формування банками обов’язкових резервів. До підвищення нормативів обов’язкового резервування вдалися центральні банки Китаю, Росії, Туреччини.

Реалізація зазначеної постанови сприятиме посиленню ролі відсоткової політики в регулюванні грошово-кредитного ринку, послабленню інфляційних процесів та більш ефективному спрямуванню банками ресурсів на кредитування реального сектору економіки та підтримку подальшого економічного зростання.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини