Негативними наслідками фінансово-економічних криз є суттєве погіршення платоспроможності позичальників, що, у свою чергу, стає причиною значного зростання обсягів поганих активів у балансах банків. Не виключенням стали і банки України, у яких внаслідок розгортання кризових явищ почали накопичуватися значні суми проблемних активів, серед яких є й безнадійна заборгованість.
Такі активи негативним чином впливають на діяльність банків, стримують кредитування економіки і є суттєвою перешкодою відновленню економічного зростання та підвищення інвестиційної привабливості країни.
У зв’язку з цим Національний банк України став ініціатором внесення відповідних змін до податкового законодавства України.
Це знайшло відображення, зокрема в Податковому кодексі України (далі – Податковий кодекс). Внаслідок таких змін банки отримали можливість у порядку, встановленому Національним банком України, за рахунок створених ними резервів списувати (відшкодовувати) заборгованість, визначену безнадійною відповідно до методики, встановленої Національним банком України.
Порядок відшкодування банками України безнадійної заборгованості за рахунок резерву (далі – Порядок) затверджений постановою Правління Національного банку України від 01.06.2011 № 172 (далі – Постанова № 172) і, як того вимагає Податковий кодекс, погоджений з Міністерством фінансів України.
У цьому Порядку визначені критерії, дотримання яких дає право банкам списати безнадійну заборгованість.
Разом з тим, списання безнадійної заборгованості не є підставою для припинення вимог банку до позичальника. Банк має вживати заходів щодо відшкодування списаної за рахунок резерву безнадійної заборгованості, у тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи.
У разі погашення безнадійної заборгованості, списаної за рахунок резерву, банк повинен збільшити свої доходи на суму коштів, одержаних від позичальника, або від відчуження об’єкту застави, та відповідно сплатити податок на прибуток.
Cписання банками безнадійної заборгованості за рахунок резерву не призведе до збільшення їх витрат та, відповідно, не впливатиме на розмір надходжень до Державного бюджету України, оскільки витрати на формування резервів, за рахунок яких списуватиметься безнадійна заборгованість, вже понесені.
Запровадження Порядку, який відповідає загальноприйнятій міжнародній практиці, забезпечить зниження навантаження на капітал банків, покращення показників банківського сектора, і як, результат, сприятиме покращенню іміджу України.
Постанова № 172 зареєстрована в Міністерстві юстиції України 17 червня 2011 за № 722/19460 та набере чинності з дня її офіційного опублікування.