Перейти до вмісту

Публікація

Макроекономічний огляд (травень 2011)

Темпи зростання споживчих цін продовжили зменшуватись у річному вимірі (з 9.1% до 7.7% за I квартал). На фоні помірного впливу фундаментальних факторів попиту основну роль у зростанні споживчих цін у I кварталі 2011 року на 3.3% відігравали компоненти небазового ІСЦ (приріст за січень – березень 5.7%, внесок в ІСЦ – 2.4 в.п.).

Базова інфляція продовжила знижуватися (до 7% з 7.9% в попередньому кварталі). Незважаючи на те, що основною причиною виступали вторинні ефекти зниження інфляції продовольчих товарів минулого кварталу, рівень їх впливу все ще є досить вагомим.

Інфляційні очікування господарюючих суб’єктів у I кварталі посилилися до 14.7% (порівняно з 14.1% у IV кварталі) та суттєво перевищують як фактичний рівень інфляції, так і прогноз Уряду на 2011 рік (8.9%). Однак, ураховуючи те, що систематична похибка в бік переоцінювання очікуваної інфляції економічними суб’єктами становить близько 4 – 5 в.п., очікувана інфляція перебуває в межах 10 – 11%.

Зростання ВВП у І кварталі 2011 року прискорилося до 5.2% у річному вимірі та становило 2.9% до попереднього кварталу, за винятком сезонного фактора. Покращення динаміки економічної активності відбулося завдяки посиленню зовнішнього та внутрішнього попиту.

Зростання цін на метали на світових ринках сприяло нарощенню обсягів виробництва металургії (+11.7% у річному вимірі) та відповідно експорту товарів та послуг (близько 8%).

Продовжилося нарощення інвестиційної складової економічного розвитку. За результатами проведеного аналізу зростання валового нагромадження в І кварталі становило близько 12% у річному вимірі та близько 9%, за винятком сезонного фактора. Основне нарощення інвестицій відбувалося за рахунок суттєвого державного фінансування – капітальні видатки бюджету в І кварталі в річному вимірі збільшилися в 2.2 раза в реальному виразі. Разом з тим зростали приватні інвестиції, що підтримувалося позитивними фінансовими результатами діяльності підприємств.

Негативний розрив ВВП в I кварталі значно зменшився (до 0.6% з 2.9% в IV кварталі 2010 року), що свідчить про збільшення рівня завантаженості виробничих потужностей. На наш погляд, висока інвестиційна активність сприятиме зростанню потенціалу економіки, унаслідок чого розрив ВВП утримуватиметься на рівні близько нульового в 2012 році, що за високого рівня зростання ВВП не чинитиме додатковий тиск на підвищення споживчих цін.

Доходи зведеного бюджету зростали високими темпами (27.1% порівняно з IV кварталом 2009 року). Збільшення видатків також прискорилося (на 28.4%) в основному за рахунок істотного зростання капітальних видатків (на 79.1%).

Національний банк України продовжив проводити політику щодо підтримування стабільності на валютному ринку та зменшував свою участь на міжбанківському ринку, виконуючи критерії ефективності, узгоджені в Меморандумі з МВФ.

З метою досягнення орієнтира щодо зниження базової інфляції у 2011 році (згідно з домовленостями з МВФ) Національний банк України проводив активне регулювання монетарної бази, у першу чергу за рахунок проведення мобілізаційних операцій для акумулювання надлишкової ліквідності. Як наслідок, у І кварталі вона скоротилася на 0.97% і досягла 223.5 млрд.грн., що створило запас міцності за встановленого критерію МВФ на кінець ІІ кварталу (229.98 млрд. грн.).

Незважаючи на зростання депозитної бази, кредитна активність реального сектору економіки залишається стриманою та зростає повільно. Суттєві ризики реального сектору все ще призводять до збільшення вкладень банків у ОВДП.

Сальдо зведеного платіжного балансу в I кварталі 2011 року знову набуло додатних значень – 1.1 млрд. дол. США. Це було зумовлено як скороченням дефіциту поточного рахунку, так і збільшенням профіциту фінансового рахунку.

Покращення стану поточного рахунку порівняно з попередніми кварталами пов’язано з високими темпами зростання експорту (49.5% у річному вимірі) в умовах сприятливої зовнішньої кон’юнктури. Але подальше скорочення дефіциту (що в І кварталі становив 1.3 млрд. дол. США) було обмежено високими обсягами закупок природного газу.

Додатне сальдо рахунку операцій з капіталом і фінансових операцій (2.4 млрд. дол. США) насамперед стало результатом розміщення Урядом та банківським сектором єврооблігацій (2.1 млрд. дол. США). Крім того, за попередніми оцінками, додатне сальдо за торговими кредитами становило близько 2.6 млрд. дол. США. Водночас надходження інвестиційного та боргового капіталу до приватного сектору були на достатньо низькому рівні.

Основними причинами зростання інфляції в 2011 році виступатимуть фактори пропозиції. Тривале й суттєве підвищення цін на сировинні товари на світових ринках призведе до подорожчання продуктових товарів (як сирих, так і з більшим ступенем оброблення) та зростання адміністративно–регульованих тарифів. Разом з тим підвищення останніх буде досить значним унаслідок зобов’язання перед МВФ щодо необхідності їх приведення до економічно обґрунтованого рівня, однак меншим, ніж очікувалося в попередньому кварталі.

Базова інфляція також значною мірою обумовлюватиметься ефектами подорожчання сировинних товарів. Спрямування зусиль Національного банку на запобігання значним коливанням обмінного курсу гривні до долара утримуватиме імпортовану інфляцію близько до рівня інфляції країн–партнерів, а також певною мірою стабілізуватиме інфляційні очікування.

Сукупний попит матиме нейтральний вплив на динаміку цін, оскільки, за результатами проведеного аналізу, розрив ВВП буде незначним і поступово зменшиться до нуля в кінці 2012 року.

Очікування кращого врожаю в 2012 році та суттєве зменшення вторинних ефектів від подорожчання продовольства приведе до скорочення інфляції. За оцінками департаменту, в 2011 р. темпи споживчої інфляції становитимуть 10.0±1%, а в 2012 р. знизяться до 8.0±1% (7.0±1% у попередньому прогнозі). Оцінку зростання ВВП у цілому на 2011 - 2012 роки ми залишаємо на рівні попереднього прогнозу. Однак, через суттєве уточнення Держкомстатом статистичних даних щодо ВВП, ми дещо підвищуємо оцінку темпів зростання ВВП у 2011 році до 5.0±0.5% (4.5±0.5% у попередньому прогнозі) та трохи знижуємо оцінку зростання ВВП у 2012 році до 4.0±0.5% (4.5±0.5% у попередньому прогнозі).

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини