Німецько-Український фонд (далі – НУФ), засновниками якого є Національний банк України, німецька Кредитна установа для Відбудови (KfW) та Міністерство фінансів України, починає впровадження Пілотної програми з кредитування мікро-, малих та середніх підприємств (далі – ММСП) України за пріоритетними галузевими напрямами з обмеженою процентною ставкою (далі – Пілотна програма).
Пілотна програма спрямована на підтримку фінансування інвестиційних проектів ММСП, які реалізуються у визначених пріоритетних галузях економіки України, через українські банки, які мають статус банку-партнера та відповідають критеріям прийнятності НУФ.
Пріоритетність напрямів фінансування інвестиційних проектів ММСП розподіляється на два рівні залежно від галузевої приналежності позичальника.
До першого рівня належать інвестиційні проекти ММСП, які реалізовуватимуться в таких галузях: сільське господарство (у тому числі рибництво та садівництво), харчова промисловість, малі готелі, зелений туризм, ресторани та заклади громадського харчування, легка промисловість. Крім того, до цього рівня належать проекти з енергозбереження та зі створення робочих місць у слаборозвинених регіонах України.
До другого рівня належать інвестиційні проекти ММСП, що впроваджуватимуться в решті галузей економіки.
Важливим нововведенням Пілотної програми НУФ є обмеження процентної ставки для кінцевого позичальника, причому розмір такого обмеження залежить від пріоритетності напряму фінансування та типу кредиту (інвестиційний кредит або кредит на обігові кошти).
Максимальний термін фінансування в рамках Пілотної програми становить 5 років, а розмір кредиту не може перевищувати суму, еквівалентну 100 тис. євро.
Упровадження Пілотної програми відбуватиметься за принципом “другого рівня”, відповідно до якого фінансування інвестиційних проектів ММСП здійснюватиметься через банки-партнери НУФ, яким мають надаватися заявки від ММСП на отримання кредиту.
На сьогодні до банків-партнерів НУФ належать такі українські банки: ПАТ “Банк “Київська Русь”, ПАТ “Український Професійний Банк”, ПАТ “Мегабанк”, ПАТ “Кредитпромбанк”, ПАТ “Імексбанк”, які на час затвердження Пілотної програми були діючими учасниками інших програм НУФ (Програми мікрокредитування, що впроваджується за рахунок власних коштів НУФ, та Програми з рефінансування заходів підтримки системи кредитування у сільській місцевості, що впроваджується за рахунок коштів Уряду ФРН).
НУФ зацікавлений у розширенні кількості банків-партнерів і запрошує українські банки до участі у своїх програмах.
Набути статусу банку-партнера може будь-який український банк, який пройшов процедуру відбору щодо відповідності критеріям прийнятності НУФ, має надійний фінансовий стан, визначає напрям співпраці з ММСП одним з пріоритетних у своїй діяльності та уклав угоду про партнерство з НУФ.
Умовами Пілотної програми передбачено співфінансування сектору ММСП за рахунок власних коштів банків-партнерів, що сприятиме збільшенню обсягу фінансової підтримки представників малого та середнього підприємництва України.