Перейти до вмісту

Публікація

Стан фінансової системи держави та сучасні виклики для української економіки: антиінфляційні заходи

Про вжиття антиінфляційних заходів та поточний стан фінансової системи держави 19 серпня повідомив перший заступник Голови Національного банку України Юрій Колобов під час спільної прес-конференції з першим заступником Міністра фінансів Анатолієм Мярковським.

Стосовно інфляційної ситуації в Україні, то Держкомстат України зафіксував найбільшу з 2003 року дефляцію споживчих цін – 1,3%. Це скоротило рівень інфляції в річному вимірі до 10,6% у липні з 11.9% у червні 2011 року.

Юрій Колобов запевнив: “Максимум інфляції цього року вже пройдено в червні, а до кінця 2011 року ми очікуємо, що інфляція коливатиметься у межах прогнозованих 10%”.

Україна згідно зі спільною з Міжнародним валютним фондом програмою “Стенд-бай” взяла на себе зобов’язання щодо поступового підвищення гнучкості курсу гривні в міру відновлювання фінансової системи України та поглиблення механізмів монетарної трансмісії зміни відсоткових ставок.

У поточному році щоденні відхилення офіційного курсу гривні від її ринкових котирувань до долара США були в межах від “+0,04 %” до “-0,33 %”. На сьогодні курсова динаміка гривні залежить насамперед від коливань попиту та пропозиції іноземної валюти на міжбанківському ринку.

Крім того, під час прес-конференції Юрій Колобов проінформував про дотримання всіх кількісних монетарних орієнтирів, передбачених програмою співпраці з Міжнародним валютним фондом. Зокрема, забезпечено виконання монетарних кількісних критеріїв ефективності (за чистими міжнародними резервами та чистими внутрішніми активами) та індикативної цілі за монетарною базою.

Зміцнилася ресурсна база банківської системи. Приріст залишків залучених банківською системою депозитів у річному вимірі становить близько 22% (це за період з 1 серпня 2010 року до 1 серпня 2011 року). В їх структурі превалюють кошти в національній валюті.

Триває зниження вартості коштів. Так середньозважена вартість кредитів у гривнях за сім місяців поточного року знизилася з 15% до 13,9%, а депозитів – з 8,1% до 6,3%.

Для уповільнення інфляції активізовано мобілізаційні операції, загальний обсяг яких за сім місяців 2011 року перевищив 143 млрд. грн.

Незначний попит банків на кредити рефінансування свідчить про достатній рівень вільної ліквідності банків. Протягом січня – липня 2011 року їх обсяг становив 2,2 млрд. грн., тоді як сума повернення Національному банку України раніше отриманих кредитів – 8,8 млрд. грн.

У червні 2011 року Національний банк України оптимізував вимоги до формування банками обов’язкових резервів, посиливши преференційні умови залучення довгострокових коштів. Це було досягнуто за рахунок відповідної диференціації нормативів обов’язкового резервування. Водночас була збережена нульова ставка обов’язкового резервування за коштами в національній валюті.

Крім того, суб’єкти валютного ринку отримали право проводити між собою валютні операції на умовах “своп”; здійснювати арбітражні операції на міжбанківському валютному ринку, виступаючи протягом одного дня одночасно як покупцями, так і продавцями кожного виду іноземної валюти; здійснювати власні операції в межах установлених лімітів відкритої валютної позиції без наявності зобов’язань.

Незважаючи на підвищення в першому півріччі 2011 року дефіциту поточного рахунку платіжного балансу, очікується, що за результатами 2011 року він буде балансуватися припливом коштів за фінансовим рахунком. Тобто приплив капіталу за фінансовим рахунком очікується достатнім для майже повного покриття цього дефіциту, що сприятиме підтримці курсової стабільності.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини