Перейти до вмісту

Публікація

Національний банк України роз’яснив порядок проведення готівкових валютно-обмінних операцій та запровадив телефонну лінію довіри

27 вересня 2011 року в Національному банку України відбувся брифінг на тему "Порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України".

У брифінгу взяли участь директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики Олена Анатоліївна Щербакова та директор Департаменту контролю, методології та ліцензування валютних операцій Надія Олексіївна Пасенова.

Головною темою брифінгу стало роз’яснення порядку проведення готівкових валютно-обмінних операцій відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю", який діє з 1993 року і передбачає механізм обов’язкової перевірки резидентності клієнтів, які здійснюють валютно-обмінну операцію.

Директор Генерального департаменту грошово-кредитної політики Олена Щербакова зазначила, що введення в дію постанови Правління Національного банку України від 11.08.2011 № 278 "Про затвердження Змін до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України", що набрала чинності з 23 вересня 2011 року, лише вдосконалює порядок проведення готівкових валютно-обмінних операцій.

"Регламентація здійснення валютно-обмінних операцій має на меті детінізацію економіки та спрямована насамперед на захист населення України. Національний банк України завжди і за будь-яких умов ставить на перше місце захист інтересів населення України" – зазначила вона.

Під час проведення валютно-обмінної операції запроваджується норма проведення процедури ідентифікації фізичної особи, яка здійснює операцію з готівкою до 50 000 гривень, щодо визначення її резидентності. Зазначена операція має здійснюватися після пред’явлення документа, який посвідчує особу. Мається на увазі документ, що може засвідчити резидентність особи, наприклад, паспорт громадянина України чи закордонний паспорт.

Обмін валюти здійснюється з обов’язковим оформленням квитанцій за встановленою формою, в якій зазначається резидентність клієнта, його прізвище, ім’я та по батькові. Працівники пункту обміну валюти зобов’язані вести реєстри для обліку операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Крім того, касир під час проведення валютно-обмінної операції на будь-яку суму до 50 000 гривень має зробити ксерокопію документа, що посвідчує особу та засвідчує її резидентність (достатньо першої сторінки паспорта громадянина України), і зберігати її в первинних документах дня.

 

З метою мінімізації ризиків, пов’язаних з операціями з готівкою на суму від 50 000 до 150 000 гривень, здійснюється повна ідентифікація фізичної особи відповідно до законодавства України про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом (тобто з’ясовується прізвище, ім’я та по батькові, дата народження, серія і номер паспорта, дата видачі та орган, що його видав, місце проживання або місце перебування фізичної особи, ідентифікаційний номер згідно з Державним реєстром фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів).

Надія Пасенова, директор Департаменту контролю, методології та ліцензування валютних операцій, наголосила, що відповідно до статей 60 і 62 Закону України "Про банки і банківську діяльність" інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку під час обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам у разі надання послуг банку, є банківською таємницею, має обмежений доступ і може бути розкрита третім особам тільки в законодавчо встановленому порядку (наприклад, за рішенням суду).

Надія Пасенова також повідомила, що фізичній особі-нерезиденту, яка здійснює обмін іноземної валюти, касир надає довідку за встановленою формою, яка є бланком суворої звітності та виписується в двох примірниках. Перший примірник надається фізичній особі-нерезиденту як довідка про обмін валюти, а другий – залишається в документах дня. У разі невикористання чи неповного використання гривень, які одержані під час обміну іноземної валюти, фізична особа-нерезидент має право провести зворотний обмін з наданням першого примірника довідки про обмін іноземної валюти. Сума зворотного обміну не може перевищувати розмір суми, яка зазначена в довідці. Перший примірник такої довідки залишається в установі, яка здійснила зворотний обмін.

Крім того, Надія Пасенова звернула увагу присутніх на той факт, що згідно зі статтею 73 Закону України "Про банки і банківську діяльність" відповідальність за порушення порядку організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України несуть юридичні особи – банківські установи та небанківські фінансові установи, що мають генеральну ліцензію Національного банку України. "До фізичних осіб – резидентів чи нерезидентів Національний банк України не застосовує і не застосовуватиме ніяких санкцій взагалі" – наголосила вона.

Отримати роз'яснення щодо здійснення валютно-обмінних операцій громадяни можуть за номерами телефонної лінії довіри Національного банку України (044) 253-22-42 та (044) 230-18-63.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини