У Національному банку України відбувся інформаційний день з питань регулювання платіжних систем та розрахунків
30 вересня 2011 року в Національному банку України відбувся інформаційний день з питань регулювання платіжних систем та розрахунків для представників засобів масової інформації.
Доповідачами були:
Кравець Віктор Михайлович, директор Генерального департаменту регулювання платіжних систем та розрахунків;
Лапко Наталія Григорівна, директор Департаменту платіжних систем;
Шаталович Тетяна Володимирівна, заступник директора департаменту – начальник управління політики безготівкових розрахунків;
Чернойванова Тетяна Олександрівна, начальник управління регулювання банківських та небанківських платіжних систем;
Харченко Володимир Іванович, начальник управління політики роздрібних платежів;
Омельчук Лілія Миколаївна, заступник начальника управління нагляду (оверсайта) за платіжними системами та системами розрахунків.
Віктор Кравець проінформував усіх присутніх про принципи функціонування, структуру і повноваження Генерального департаменту регулювання платіжних систем та розрахунків і зазначив, що "Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів, у тому числі між банками, а також визначає напрями розвитку сучасних електронних банківських технологій, створює, координує та контролює створення електронних платіжних засобів, платіжних систем, автоматизації банківської діяльності та засобів захисту банківської інформації. Саме виконання цих функцій, визначених статтею 7 Закону України "Про Національний банк України", забезпечує Генеральний департамент регулювання платіжних систем та розрахунків".
Наталія Лапко у своєму виступі зосередила увагу на діяльності Департаменту платіжних систем, зазначивши, що до його складу входять такі три управління: політики безготівкових розрахунків, регулювання банківських та небанківських платіжних систем, політики роздрібних платежів. Вони забезпечують створення та розроблення нормативно-правової бази функціонування платіжних систем в Україні. "На сьогодні департамент напрацював та супроводжує 32 нормативно-правових акти", – сказала Наталія Лапко.
Крім цього, вона розглянула питання діяльності системи електронних платежів Національного банку України, яка є державною системою міжбанківських розрахунків. Статус системи електронних платежів визначено Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", а порядок її функціонування – Інструкцією про міжбанківський переказ коштів в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 16.08.2006 № 320 (зі змінами). Система електронних платежів забезпечує здійснення розрахунків у межах України між банками як за дорученнями клієнтів банків, так і за зобов’язаннями банків та інших учасників системи. "За допомогою системи електронних платежів здійснюються 98% усіх платежів в Україні", – наголосила Наталія Лапко.
З метою гарантування безперервного та стабільного функціонування платіжних систем центральні банки розпочали здійснювати нагляд (оверсайт) за платіжними системами. Про цю відносно нову функцію Національного банку України розповіла Лілія Омельчук. За її словами нагляд (оверсайт) за платіжними системами – це діяльність центрального банку з моніторингу, оцінювання платіжних систем та в разі необхідності ініціювання змін щодо їх діяльності з метою забезпечення безперервного, надійного та ефективного функціонування відповідних систем.
Кожен з представників Національного банку України виступив зі змістовною доповіддю щодо основних засад роботи очолюваних ними підрозділів, розповів про проблеми та завдання, які ставить сьогодення перед Національним банком України.
Проведення інформаційного дня з питань регулювання платіжних систем та розрахунків є черговим кроком Національного банку України до інформаційної відкритості, що спрямований на підвищення інформованості представників засобів масової інформації з актуальних питань діяльності Національного банку України.