Перейти до вмісту

Публікація

Степан Кубів: сила центрального банку в послідовності та передбачуваності

Жодна країна Європи в нинішньому столітті не переживала такої ситуації, коли на банківську систему впливають криваві воєнні події неоголошеної війни. На цьому наголосив Голова Національного банку України Степан Кубів 18 червня 2014 року, виступаючи на засіданні Верховної Ради України. Він проінформував присутніх про ситуацію в банківській сфері України та розповів про фінансові наслідки для держави збройної агресії та загрозу життю працівників та клієнтів банків у східному та кримському регіонах.

Він нагадав присутнім, якого удару завдано ліквідності та платоспроможності банківської системи України в Автономній Республіці Крим. Зокрема, тільки сума активів банків кримського регіону становила понад 20 млрд. грн. – це робота 1022 відділень, 2 кримських банків та 53 представництв. Водночас банки, які мають найбільшу мережу банківських відділень, спільно з Урядом України забезпечили здійснення соціальних виплат, пенсій, стипендій та вчасне повернення клієнтам депозитів.  

За словами Степана Кубіва, на сьогодні терористичні дії в Луганській та Донецькій областях, зокрема захоплення управлінь Національного банку України та інших регіональних фінансових установ, унеможливлюють нормальне здійснення банківських операцій, платежів, розрахунків та соціальних виплат. Тільки завдяки спільним діям Президента, Уряду та Національного банку України протягом доби в оперативному режимі вжито заходів із забезпечення розрахунково-фінансової роботи та перенесення функцій підрозділів розрахункової палати.

  “Незважаючи на захоплення терористами управлінь Національного банку в Автономній Республіці Крим та Донецькій області і їх численні атаки на банки, банківський сектор України працюватиме, захищатиме вкладників та фінансуватиме економіку”, – наголосив Голова Національного банку України. На його переконання, першочерговим завданням є збереження цілісності фінансової системи України.

У той же час він констатував, що за 4 місяці відбувся значний відплив депозитів населення з банківської системи, що перевищив 80 млрд. грн., але в лютому він становив 31 млрд. грн., у березні – 23 млрд. грн., а у травні – 15,8 млрд. грн. “Позитивним сигналом для банківської системи та результатом наших зусиль є початок зрушення у бік припливу депозитів у банківську систему, їх обсяг за 1-12 червня 2014 року становив 0,4 млрд. грн.,” – заявив Голова Національного банку України.

Найважливішим чинником стабілізації фінансової системи Степан Кубів назвав відновлення співпраці з МВФ та відкриття кредитної лінії в розмірі 17 млрд. дол. США. Нова програма з МВФ стала сигналом до більш масштабного фінансування з боку інших міжнародних фінансових організацій, які також забезпечили фінансову підтримку України в загальному обсязі майже 25 млрд. дол. CША та 11 млрд. євро.

Працюючи в умовах дефіциту ресурсів і часу, Національний банк як кредитор останньої інстанції надав банківській системі вкрай необхідну для функціонування та забезпечення інтересів вкладників ліквідність. Водночас з метою визначення рівня надійності банківської системи та встановлення рівня довіри до конкретних банків, потреби в додатковому капіталі для забезпечення платоспроможності й ліквідності банків розпочато процес діагностичного обстеження найбільших банків.

Також Степан Кубів прозвітував про виконані Національним банком заходи щодо запобігання використанню банківської системи для легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. З метою недопущення здійснення клієнтами банків фінансових операцій з готівковими коштами в значних обсягах, що може свідчити про протиправну діяльність, починаючи з 27 лютого 2014 року Національним банком України організовані 19 перевірок 14 банків та двох філій банків 3 та 4 груп. Під час цих перевірок протягом 2012-2014 років установлено, що через каси банків клієнтами – фізичними та юридичними особам було виведено готівкових коштів на загальну суму більше 240 млрд грн. (у тому числі в іноземній валюті).

Під час свого виступу Степан Кубів звернув увагу на розпочату системну роботу щодо формування нової довгострокової Стратегії розвитку банківського сектору України. Основними її напрямами є перехід до сучасної монетарної політики, заснованої на таргетуванні інфляції та гнучкому обмінному курсі, а також ефективна консолідація банківської системи та оптимізація роботи Національного банку. Усі ці заходи посилять довіру вкладників та інвесторів і сприятимуть стійкому зростанню економіки України.  

Так на переконання Голови Національного банку, майбутнє слід починати будувати вже сьогодні, незважаючи на наявні проблеми, а призупинення чи відмова від реформ та взятого курсу можуть відкинути фінансовий сектор назад  у минуле.

“Водночас ми поступово посилюємо прозорість наших стосунків з суспільством і бізнесом”, – відзначив Степан Кубів і повідомив про створення Громадської ради при Національному банку України для захисту прав та інтересів споживачів банківських послуг. До її складу увійшли представники громадських організацій, банківських та професійних асоціацій, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб тощо.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини