Основні тенденції розвитку платіжних систем в Україні
Показники роботи системи електронних платежів Національного банку (СЕП).
За 2009 рік у СЕП оброблено 313310 тисяч початкових платежів та електронних розрахункових повідомлень на суму 6 168 083 млн. грн., із них:
• 310976 тис. шт. у файловому режимі на суму 5 700 030 млн. грн., або відповідно 99,2 % та 92,4 % від загальної кількості оброблених документів та суми платежів;
• 246 тис. шт. у режимі реального часу на суму 468 053 млн. грн., або відповідно 0,1 % та 7,6 % від загальної кількості оброблених документів та суми платежів;
• 2 088 тисяч електронних розрахункових повідомлень, або відповідно 0,7 % від загальної кількості оброблених документів.
Середньодобовий коефіцієнт обігу коштів за рахунками учасників системи становив 1,14.
За станом на 1 січня 2010 року загальна кількість учасників СЕП становила 1315 установ, із них:
• 181 - банки України;
• 1070 - філії банків України;
• 28 - органи Державного казначейства України;
• 36 - установи Національного банку України.
Послугами СЕП у режимі реального часу в звітному році скористалися 514 установ, або 39 відсотків від загальної кількості учасників СЕП. 2
2. Про узгодження правил платіжних систем, створених резидентами, та реєстрацію договорів, укладених юридичними особами України з платіжними організаціями міжнародних платіжних систем про членство або про участь у цих системах.
Згідно з Положенням про діяльність в Україні внутрішньодержавних і міжнародних платіжних систем, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 25.09.2007 № 348 (далі – Положення), Департаментом платіжних систем здійснюється узгодження правил платіжних систем, створених резидентами, та реєстрація договорів юридичних осіб України, укладених з платіжними організаціями міжнародних платіжних систем, створених нерезидентами.
Протягом 2009 року Національним банком України узгоджено правила платіжних систем “Аваль-Експрес” (ВАТ “Райффайзен Банк Аваль”), “Гринвіч” (ВАТ КБ “Хрещатик”), “Швидкі гроші” (АБ “Брокбізнесбанк”), “СОФТ” (АКБ “Укрсоцбанк”), “Металкарт” (АТ “МетаБанк”), “Фінансовий світ” (ТОВ “Українська платіжна система”), “Поштовий переказ” (УДППЗ “Укрпошта”).
Також Національним банком України прийнято рішення про відповідність вимогам Положення та зареєстровано:
тридцять дев’ять договорів, укладених банками України про членство або про участь у міжнародних платіжних системах Visa International, MasterCard International, American Express, “Юнистрим”, MoneyGram, CONTACT, Western Union, MIGOM, “Золотая Корона – Денежные Переводы”, “Быстрая почта”, Caspian Money Transfer, “Блиц”, RIA Financial Services;
сорок дев’ять додаткових угод до договорів, укладених банками України про членство або про участь у міжнародних платіжних системах та зареєстрованих Національним банком України.
Всього за станом на 01.01.2010 Національним банком України узгоджено правила дев’яти платіжних систем, створених резидентами, прийнято рішення про відповідність вимогам Положення документів 30 платіжних організацій міжнародних платіжних систем та зареєстровано 385 договорів, укладених юридичними особами України про членство або про участь у цих системах.
3. Про поточний стан розвитку Національної системи масових електронних платежів (НСМЕП)
За станом на 01.01.2010 членами НСМЕП є 65 установ, з них 57 банків (включаючи Національний банк України) та 8 небанківських установ.
За даними Головного процесингового центру НСМЕП на 01.01.2010 банками-членами НСМЕП емітовано близько 2,7 млн. карток, встановлено понад 5,8 тис. терміналів, наростаючі обороти НСМЕП складають понад 99 млрд. грн.
Лідерами з емісії карток НСМЕП є такі банки, як АБ “Експрес-Банк”, АКБ “Імексбанк”, ВАТ “Мегабанк”, ВАТ “Банк Демарк”.
НСМЕП працює в режимі промислової експлуатації з 2004 року. 3
Новини системи
Надано дозвіл АТ “ОКСІ БАНК” на проведення з 11.01.2010 перевірки його роботи в НСМЕП у режимі міжбанківської взаємодії за прийнятою технологією. У разі успішного завершення перевірки АТ “ОКСІ БАНК” залишається функціонувати в режимі міжбанківської взаємодії.
Затверджено:
зміни до Регламенту Національної системи масових електронних платежів, затвердженого протоколом Ради Платіжної організації НСМЕП від 07.02.2006 № 58, в частині визначення деяких часових параметрів Регламенту НСМЕП та можливості керування технічними рахунками банків відповідно до технології роботи СЕП 2;
зміни до Положення про порядок вступу банків до Національної системи масових електронних платежів та припинення їх членства в системі, затвердженого протоколом Ради Платіжної організації НСМЕП від 12.06.2008 № 120, в частині приведення у відповідність до вимог Положення про організацію договірних процедур з питань укладання господарських договорів у системі Національного банку України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 31.07.2009 № 444, та визначення дій банку в НСМЕП у разі його реорганізації.