Національний банк України повідомляє, що з метою поліпшення організації готівкового обігу в Україні та завершення планового процесу вилучення з обігу банкнот зразків до 2003 року всіх номіналів та років випуску, відповідно до постанови Правління Національного банку України від 14.12.2009 № 738 з 01.01.2010 розпочинається вилучення з готівкового обігу України банкнот випуску 1996 та 2001 років номінальною вартістю 50, 100 та 200 гривень.
Зазначені банкноти, як і банкноти номінальною вартістю 1, 2, 5, 10 та 20 гривень зразків 1992 року та 1994 року (всіх років випуску), що вилучаються з обігу згідно з раніше прийнятими постановами Правління Національного банку України, продовжують залишатися законними платіжними засобами і повинні без обмежень прийматися фізичними й юридичними особами до всіх видів готівкових платежів. Банки зобов’язані без обмежень приймати ці банкноти разом з виручкою підприємств, установ і організацій, а також до всіх видів готівкових платежів, для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви, для переказів, а також для обміну на банкноти діючих зразків.
Наявність у готівковому обігу країни декількох зразків банкнот негативно впливає на організацію готівкового обігу, розпізнавання населенням банкнот при готівкових розрахунках, перерахування банкнот банками України та їх автоматизованого оброблення в системі Національного банку України.
Слід зазначити також, що з часу розроблення банкнот старих зразків пройшло вже понад 15 років, тому вони мають більш слабку систему захисту від підроблення порівняно з банкнотами нового зразка, випуск яких розпочато з 2003 року.
Звертаємо увагу населення на необхідність бути особливо уважними при здійсненні розрахунків банкнотами старих зразків, зокрема, на ринках та у місцях стихійної торгівлі.
Переважна більшість (99%) підроблених банкнот гривні виготовляється з використанням кольорових принтерів та копіювальних апаратів і може бути легко визначена при уважному візуальному та тактильному контролі.
Що повинен знати громадянин щоб відрізнити оригінал від підробленої банкноти та не бути ошуканим?
На всіх банкнотах національної валюти України є елементи захисту для візуального контролю населенням.
Первинним засобом перевірки автентичності банкнот є водяні знаки – зображення, що видимі під час розглядання банкноти проти світла. По-перше, це багатотоновий водяний знак – зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовому боці банкноти. На банкнотах нового зразка присутній також світлий елемент водяного знака – зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака національної грошової одиниці України – гривні.
До елементів захисту для визначення справжності банкнот населенням без використання спеціальних детекторів відносяться також:
занурена в товщу паперу захисна стрічка, на якій розміщуються позитивні або негативні тексти та мікротексти;
рельєфні зображення на поверхні банкнот, що визначаються пальцями рук на дотик (ці рельєфні зображення забезпечуються спеціальним видом друку, при якому фарба на папері лягає товстим рельєфним шаром);
латентне (приховане) зображення – зображення цифрового позначення номіналу, що стає видиме під час розглядання банкноти під гострим кутом зору до джерела світла;
наскрізний елемент (суміщене зображення) – це зображення, що виконані в одному місці з лицьового та зворотного боків банкноти і суміщуються або доповнюють одне одного при розгляданні проти світла;
зображення, виконані оптично-змінними фарбами, що змінюють колір при розгляданні банкноти під різними кутами зору (присутні тільки на банкнотах нового зразка номіналом 20, 50, 100, 200 та 500 гривень).
При перевірці банкнот ніколи не треба поспішати та приймати рішення щодо справжності банкноти після контролю тільки одного елементу захисту. Обов’язково треба перевірити наявність декількох елементів захисту та відповідність їх встановленим зразкам.
У разі сумніву щодо справжності або платіжності банкноти слід пред’явити її у встановленому порядку до будь якого банку, територіального управління Національного банку України або до правоохоронних органів.