Перейти до вмісту

Публікація

Заява Національного банку України щодо збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з безготівкових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти за гривню

 Попередні підсумки 2010 року свідчать, що всупереч складному його початку та збереженню непростого стану світової економіки, національний валютний ринок наочно демонструє стале відновлення.

Так, на відміну від 2009 року, на міжбанківському ринку домінує пропозиція іноземної валюти. Це надає можливість Національному банку України проводити активні інтервенції з її купівлі та накопичувати міжнародні резерви, підтримуючи їх стабілізаційний потенціал як в частині загального обсягу, так і валютної структури.

Також поступово підвищується гнучкість обмінному курсу гривні, що дозволяє йому точніше відображати ринкові коливання попиту та пропозиції іноземної валюти. При цьому офіційний курс гривні встановлюється за результатами її щоденних ринкових котирувань. Відхилення ж між офіційним та ринковим курсом гривні до долара США звичайно не перевищують 1%.

Наведені зміни сприяють формуванню у вітчизняного бізнесу та населення більш коректного ставлення до власних курсових ризиків, змушуючи більш ретельно їх зважувати під час прийняття будь-яких рішень, пов’язаних зі здійсненням операцій з іноземною валютою.

Поступовий розвиток валютного ринку узгоджується з національними інтересами країни та її поточними можливостями, які знаходять відповідне відображення у законодавчих змінах. У цьому відношенні показовим є призупинення Державним бюджетом України на 2010 рік сплати з 1 липня збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з безготівкових операцій з купівлі-продажу іноземної валюти за гривню.

Зазначений збір було введено в дію ще 12 років тому, для подолання фінансової кризи 1998-1999 рр. Отже нівелювання його у поточному році дозволило нарешті зняти відповідні перешкоди для подальшого розвитку валютного ринку та розширення його інструментарію. Однак обмеження терміну дії поточного Державного бюджету 2010-м роком обумовлює необхідність остаточного скасування наведеного збору.

Реалізацію зазначеного заходу передбачено планом проведення Пенсійної реформи. Однак, оскільки вона ще не набула чинності, виникає необхідність невідкладного законодавчого врегулювання цього питання.

Враховуючи наведене, а також з огляду на відновлення права законодавчої ініціативи Національного банку України, ним розроблений відповідний законопроект, який планується подати на розгляд Верховної Ради України на чергове пленарне засідання. При цьому досягнуто всіх домовленостей щодо доцільності першочергового розгляду зазначеного законопроекту парламентом України.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини