Перейти до вмісту

Публікація

Про відкритий звіт про платіжні системи та систему розрахунків за операціями з цінними паперами в Україні

Для стабільного розвитку сучасних інтегрованих фінансових ринків важливе значення в країнах світу надається ефективному функціонуванню платіжних систем і систем розрахунків за операціями з цінними паперами. Питанням їх надійності та безпеки, а також цілісності фінансової інфраструктури приділяють увагу центральні банки країн світу. З цією метою вони взаємодіють з різними міжнародними організаціями та інститутами.

Під егідою відомих міжнародних установ, зокрема, Банку міжнародних розрахунків та Світового банку, здійснюється підготовка та оприлюднення відкритих звітів про платіжні системи і системи розрахунків за операціями з цінними паперами, які містять також інформацію щодо державної політики у фінансовій сфері, аналізу економічного розвитку країни, її макроекономічних показників, структури грошового обігу, тенденцій розвитку фінансової інфраструктури, ролі органів державної влади та інших установ у регулюванні та функціонуванні ринків фінансових послуг.

Такі відкриті звіти пострадянських країн були підготовлені та оприлюднені Республікою Грузія, Республікою Азербайджан, Республікою Казахстан, Республікою Білорусь, Республікою Вірменія.

Україну міжнародна команда експертів1 відвідала у червні 2007 року з метою оцінки та визначення стратегії для ефективного функціонування платіжних систем та систем розрахунків за операціями з цінними паперами в Україні. Ця місія здійснювалася в рамках “Ініціативи СНД у сфері платіжних систем і систем розрахунків за операціями з цінними паперами (CISPI)”, яка функціонує під егідою Світового банку.

У ході візиту експерти Світового банку:

проаналізували законодавчі та нормативні аспекти функціонування платіжних систем та систем розрахунків за операціями з цінними паперами;

1 Починаючи з 2004 року експертами місії було оглянуто платіжні системи таких країн: Азербайджан, Грузія, Казахстан, Киргизька Республіка, Республіка Білорусь та Російська Федерація.

ознайомилися зі станом розвитку Системи електронних платежів Національного банку України, системи роздрібних розрахунків, розрахунків за трансакціями в іноземній валюті, системи розрахунків за операціями з цінними паперами.

Експертами Світового банку було проведено зустрічі з фахівцями Національного банку України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державного казначейства України, Української фондової біржі, Асоціації “Перша фондова торгівельна система”, ВАТ “Міжрегіональний фондовий союз”, Асоціації українських банків та банківських установ.

Експерти Світового банку зауважили, що Україна доклала значних зусиль у реформуванні платіжних систем і систем розрахунків за операціями з цінними паперами.

Відмічено вагомий вклад Національного банку України в створенні та розвитку платіжних систем в Україні, у забезпеченні нормативної бази щодо їх функціонування та ефективного здійснення міжбанківських розрахунків в Україні.

Також зазначено, що система електронних платежів Національного банку України успішно виконує покладені на неї функції державної системи міжбанківських розрахунків, оперативно та надійно обслуговує учасників СЕП, гарантуючи при цьому високий рівень безпеки та надійності проведення міжбанківського переказу коштів у національній валюті. Експерти місії Світового банку вражені успіхом Національного банку України у створенні обладнаної резервної системи, у розроблені заходів для гарантії операційної надійності СЕП. Експерти місії Світового банку визнають, що СЕП в цілому відповідає Ключовим принципам для системно важливих платіжних систем, розроблених Комітетом з платіжних і розрахункових систем (CPSS) Банку міжнародних розрахунків (BIS).

За результатами візиту експертами Світового банку був підготовлений проект відкритого звіту про платіжні системи і системи розрахунків за операціями з цінними паперами в Україні, який протягом 2007-2008 років був доопрацьований за участю Національного банку України, Міністерства фінансів України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг, Пенсійного фонду України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Цей звіт містить інформацію щодо економічних реформ в Україні за часи незалежності, розвитку ринків фінансових послуг в Україні, системи електронних платежів Національного банку України, Національної системи масових електронних платежів, розрахунків за трансакціями в іноземній валюті, ролі Національного банку України в системі клірингу та розрахунків тощо.

Відкритий звіт про платіжні системи і системи розрахунків за операціями з цінними паперами в Україні розміщений на сайті Ініціативи СНД у сфері платіжних систем і систем розрахунків за операціями з цінними паперами (CISPI) проекту Світового банку.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини