Світова фінансова криза, з одного боку, виявилась «перевіркою на міцність» фінансового сектора України, з іншого, виявила його проблеми, яким і в умовах економічного зростання не приділялось достатньо уваги. Мова, насамперед, йде про низький рівень капіталізації фінансових установ, недостатню якість ризик-менеджменту, невідповідність принципів корпоративного управління фінансових установ міжнародним стандартам, зокрема недостатню транспарентність діяльності, низьку якість фінансових послуг, недостатній рівень захисту прав інвесторів і споживачів фінансових послуг. Однією з причин того, що наслідки світової фінансової кризи були настільки руйнівними для фінансових установ є недоліки у системі регулювання та нагляду за ними.
В Україні, як і у всьому світі триває процес щодо підвищення ефективності регулювання та нагляду за фінансовим сектором, що сприятиме підвищенню рівня конкурентоспроможності фінансових установ та забезпечуватиме стійкість фінансового сектору.
Робочою групою фахівців Національного банку України, Міністерства фінансів України, Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Проекту ЄС «Посилення сектору фінансових послуг України» та Міжнародного центру перспективних досліджень розроблений документ з аналізу політики «Консультації щодо підвищення ефективності регулювання та нагляду за фінансовим сектором в Україні» – Зелена книга.
Зазначена політика направлена на посилення незалежності регуляторів фінансових установ та визначення органу, відповідального за розроблення політики фінансового сектору.
Основна мета документу полягає у розкритті проблем, які стоять на заваді здійснення ефективного регулювання та нагляду за фінансовим сектором в Україні, та виробленні альтернативних варіантів їх вирішення. Метою кожного з варіантів політики є підвищення ефективності регулювання та нагляду за фінансовим сектором в Україні, за умов забезпечення незалежності фінансових регуляторів, з одночасним підвищенням рівня їх прозорості та підзвітності. Документ покликаний привернути увагу громадськості до проблем, що виникають у регулюванні та нагляді за фінансовим сектором, а також виявити ставлення громадян до можливих способів (варіантів політики) розв’язання цих проблем та використання нових можливостей.
Протягом квітня-травня 2010 року буде організовано обговорення Зеленої книги «Консультації щодо підвищення ефективності регулювання та нагляду за фінансовим сектором в Україні» з усіма зацікавленими сторонами – громадськістю, представниками бізнесу, фахових організацій у сфері фінансів, науковцями, представниками органів виконавчої влади. Просимо розглянути та оцінити запропонований документ щодо відповідності його змісту вимогам сьогодення, а також повноту розкриття викладених проблем та можливі шляхи їх вирішення.
Зауваження та пропозиції до документу з аналізу політики просимо надсилати на адресу Національного банку України (вул. Інститутська, 9, м. Київ, 01601) та е-mail: [email protected] до 15 травня 2009 року. Контактний телефон 527-37-63, факс 527-37-36.
Презентацію остаточного варіанту Зеленої книги «Консультації щодо підвищення ефективності регулювання та нагляду за фінансовим сектором в Україні», планується здійснити наприкінці травня ц.р. під час проведення міжнародного круглого столу, що буде організований у рамках Проекту ЄС «Посилення сектору фінансових послуг України». Очікується, що у засіданні круглого столу братимуть участь міжнародні фахівці з питань регулювання та нагляду, представники міністерств і відомств, інші зацікавлені установи, а також представники засобів масової інформації.