Минулорічне поглиблення світової кризи мало негативні наслідки для національного виробництва, яке глибоко інтегровано у міжнародну економіку та істотно залежить від розвитку її товарних і фінансових ринків. Уповільнення глобального попиту супроводжувалося різким зниженням доходів вітчизняних експортерів з одночасним ускладненням доступу українських позичальників до зовнішніх фінансових ринків. Наведене спричинило швидке скорочення надходжень іноземної валюти та формування її стійких дефіцитів на внутрішньому ринку країни. З метою його врівноваження Національний банк України миттєво запровадив комплекс заходів, спрямованих на нівелювання валютних дисбалансів та поліпшення загальних ринкових очікувань. Останні передбачали стрімке звуження потенціалу спекулятивних операцій, максимальне сприяння вчасному здійсненню планових платежів за зовнішніми контрактами, пом’якшення умов доступу до зовнішніх фінансових ринків. При цьому курсовій динаміці гривні було надано підвищеної гнучкості з одночасним зняттям обмежень на відхилення її ринкових котирувань від офіційного курсу. Це дозволило суттєво зменшити валютні диспропорції та сприяло підтримці національного виробництва.
За результатами І кварталу 2009 року витрати на імпорт товарів і послуг зменшилися відносно відповідного періоду минулого року на 43%, а дефіцит зовнішньої торгівлі – у чотири рази. Відбувається своєчасне виконання українськими позичальниками своїх зовнішніх боргових зобов’язань. Спостерігається підвищення курсових котирувань гривні на внутрішньому ринку. Проте суттєві зовнішні невизначеності спричиняють збереження у вітчизняній економіці структурних ризиків. Задля їх послідовного зниження Національний банк України і надалі підтримуватиме політику курсової гнучкості гривні, супроводжуючи її застосування заходами валютного регулювання, які довели свою ефективність. При цьому відбуватиметься нівелювання ситуативних курсових коливань гривні шляхом проведення заздалегідь оголошених валютних інтервенцій Національного банку України, удосконалення практики їх планування, подальшого розвитку матимуть валютні аукціоні, включаючи цільовий продаж Національним банком іноземної валюти для погашення валютних кредитів населенням.
Національний банк України вважає, що наведені заходи посилюватимуть позитивні зрушення на валютному ринку України, що сприятиме не лише стабілізації курсової динаміки гривні та зниженню відповідних валютних ризиків, але й відновленню загального зростання національної економіки.