Листом Національного банку України від 19.03.2009р. №48-012/577-4007 надіслані рекомендації стосовно ризиків відмивання коштів клієнтами, що неодноразово здійснюють готівкові валютно-обмінні операції в значних розмірах.
Цей документ спрямований на зосередження уваги банків на необхідності виконання найкращих світових стандартів у сфері запобігання легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом та боротьби з фінансуванням тероризму, зокрема Рекомендації 5 та ряду інших рекомендацій Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням коштів (FATF), Директиви Європейського Парламенту і Ради 2005/60/ЕС від 25 жовтня 2005 року "Про запобігання використанню фінансової системи з метою відмивання коштів та фінансування терроризму" щодо дотримання у повсякденній діяльності банків одного з основних принципів роботи з клієнтами. Це принцип: "Знай свого клієнта". Відповідні стандарти впроваджені до національного законодавства, зокрема, нормами Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом" та статтями 63-65 Закону України "Про банки і банківську діяльність". Вимога щодо ведення банками анкет клієнтів передбачена у розділі 3 Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління Національного банку України №189 від 14.05.2003. Зазначені анкети мають містити інформацію про фінансовий стан клієнта, оцінка якого здійснюється відповідно до внутрішніх процедур банку. Банки мають обов’язок на щоквартальній основі здійснювати аналіз відповідності операцій клієнта його фінансовому стану та суті діяльності.
Вказані рекомендації не стосуються діяльності пунктів обміну валюти, оскільки операції з купівлі-продажу у фізичних осіб готівкової іноземної валюти на суму понад 15000 гривень здійснюється лише через касу банку.
Зазначені рекомендації надіслані з метою ефективного управління банками відповідними ризиками з урахуванням розробленого FATF в червні 2007 року Посібника з питань підходу, заснованого на оцінці ризику в боротьбі з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму.