Перейти до вмісту

Публікація

Щодо набуття чинності Закону України "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб"

З 24 жовтня 2001 року набрав чинності Закон України "Про Фонд гарантування вкладів фізичних осіб" (далі - Закон).

Відповідно до Закону, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) є державною спеціалізованою установою, яка виконує функції державного управління у сфері гарантування вкладів фізичних осіб. Це економічно самостійна установа, яка не має на меті одержання прибутку, має самостійний баланс, поточний та інші рахунки в Національному банку України.

Учасниками Фонду є банки та філії іноземних банків, які зареєстровані в Державному реєстрі банків, що веде Національний банк України, та мають банківську ліцензію на право здійснення банківської діяльності. Участь у Фонді банків та філій іноземних банків є обов’язковою.

Учасником є банк, який виконує встановлені Національним банком економічні нормативи щодо достатності капіталу і платоспроможності та може виконувати свої зобов’язання перед вкладниками. Банки, які не виконують зазначені нормативи та/або яким зупинено дію банківської ліцензії, переводяться до категорії тимчасових учасників.

У разі відкликання банківської ліцензії Національного банку на здійснення банківської діяльності адміністративна рада Фонду за поданням Національного банку приймає рішення про виключення цього банку, філії іноземного банку з числа учасників (тимчасових учасників) Фонду.

Проте виключення банку, філії іноземного банку з числа учасників Фонду не позбавляє вкладників, вклади яких були залучені до дня виключення банку, філії з числа учасників Фонду, права на відшкодування таких вкладів у разі настання їх недоступності відповідно до Закону.

На сьогоднішній день максимальний розмір гарантії за вкладом становить 150 000 грн. Фонд відшкодовує вклади в національній та іноземній валюті, уключаючи проценти, у розмірі вкладів на день настання їх недоступності, але не більше максимального розміру гарантії за вкладом [недоступність вкладів - неможливість одержання вкладу вкладником відповідно до умов договору, яка настає з дня призначення ліквідатора банку-учасника (тимчасового учасника) Фонду]. Фонд не відшкодовує кошти інсайдерам банків.

Відшкодування вкладів в іноземній валюті відбувається у національній валюті України після перерахування суми вкладу за офіційним (обмінним) курсом Національного банку на день настання недоступності вкладів.

У разі розміщення вкладником у одному банку кількох вкладів Фонд гарантує відшкодування коштів за такими вкладами у розмірі загальної суми вкладів на день настання недоступності вкладів, але не більше 150 000 грн.

Банк має розмістити інформацію про систему гарантування вкладів в усіх приміщеннях, до яких мають доступ вкладники.

Для виконання передбачених Законом функцій Фонд має право отримати інформацію, яка йому необхідна, від Національного банку та від банків.

Керівним органом Фонду є адміністративна рада, до складу якої входять два представники від Кабінету Міністрів України, два представники від Національного банку та один представник від Асоціації українських банків.

Джерелами фінансових ресурсів Фонду є: кошти, унесені Національним банком, початковий збір з банків-учасників Фонду, регулярний збір, спеціальні збори, доходи, одержані від інвестування коштів Фонду в державні цінні папери України; кредити, залучені від Кабінету Міністрів України, Національного банку, банків та іноземних кредиторів; пеня, яку сплачують банки; доходи від депозитів, розміщених Фондом у Національному банку.

Фонд є єдиним розпорядником коштів, акумульованих у процесі його діяльності. Кошти Фонду не включаються до Державного бюджету України.

Вкладники набувають право на одержання гарантованої суми відшкодування за вкладами за рахунок коштів Фонду в грошовій одиниці України з дня надання недоступності вкладів.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини