У Національному банку України 22 листопада відбулася зустріч директора Генерального департаменту грошово-кредитної політики Олени Щербакової з керівниками казначейських підрозділів найбільших банків. На зустрічі обговорювалися питання стосовно ситуації, що складається на грошово-кредитному ринку, прогнозів його розвитку та вжиття заходів з метою його ефективного регулювання та нівелювання зовнішньоекономічних ризиків. Під час зустрічі директор Генерального департаменту проінформувала присутніх щодо основних напрямів реалізації грошово-кредитної політики.
“Економіка та фінансова система України мають досить відкритий характер, а тому все ще лишаються досить вразливими до коливань зовнішньої кон’юнктури. У зв’язку з цим Національний банк постійно вживає превентивні заходи для запобігання можливим проявам нестабільності, пов’язаним із напруженою ситуацією на світових ринках”, – відзначила Олена Щербакова.
Так, за її словами, одним із заходів є оптимізація вимог до формування банками обов’язкових резервів та зміна порядку їх формування. Зокрема, Національний банк України послідовно проводить роботу в напрямі створення стимулів для переважного залучення банками коштів у національній валюті та збільшення їх строковості за рахунок поглиблення диференціації нормативів обов’язкового резервування. Водночас нормативи обов’язкового резервування за коштами в національній валюті залишаються на нульовому рівні.
“Останніми змінами до порядку формування обов’язкових резервів разом із оптимізацією нормативів обов’язкового резервування банкам надано змогу формувати частину обов’язкових резервів на кореспондентському рахунку в Національному банку України, що сприятиме більш гнучкому управлінню ними власною ліквідністю. За здійсненими розрахунками зазначені заходи хоча і збільшать загальний обсяг обов’язкових резервів, однак дадуть змогу вивільнити короткострокову ліквідність”, – додала Олена Щербакова.
Також під час зустрічі фахівці обговорили інші заходи, що вживаються Національним банком України з метою регулювання грошово-кредитного ринку, їх вплив на банківську систему, та домовились і надалі тісно координувати свої зусилля для забезпечення рівноваги на грошово-кредитному ринку.