Звичайна версія сайту
Активність надавачів небанківських фінансових послуг відновлюється нерівномірно і залишається значно нижчою за довоєнну – Огляд небанківського фінсектору за IV квартал 2022 року

Активність надавачів небанківських фінансових послуг відновлюється нерівномірно і залишається значно нижчою за довоєнну – Огляд небанківського фінсектору за IV квартал 2022 року

У ІV кварталі 2022 року відновлення діяльності надавачів небанківських фінансових послуг було повільним і нерівномірним, обсяги послуг залишалися набагато меншими від довоєнних. За рік кількість небанківських фінансових установ (НБФУ) скоротилася на 422 одиниці, переважно через вихід з ринку фінансових компаній та кредитних спілок. Обсяг активів у ІV кварталі зріс лише у фінансових компаній, загалом у 2022 році у страховиків і фінансових компаній (на близько 10%). Частка НБФУ в загальних активах фінансового сектору, нагляд за якими здійснює НБУ, впродовж року поступово скорочувалася до 11.97% станом на 31 грудня.

Учасники ринку для продовження діяльності мають посилити увагу до дотримання вимог законодавства з питань структури власності, захисту прав споживачів, запобігання та протидії легалізації доходів і фінансування тероризму тощо. Національний банк застосовуватиме заходи впливу за значні порушення цих вимог.

Про це йдеться у щоквартальному Огляді небанківського фінансового сектору.

Страхові компанії

Обсяг активів страховиків життя за IV квартал 2022 року збільшився на 3%, за весь рік – на 18%. Активи ризикових страховиків за квартал дещо зменшилися, однак за рік зросли на 6%. Обсяги валових премій страхування життя збільшилися за квартал на 9%, ризикового страхування – зменшилися на 8%. За рік обсяги премій зі страхування життя зменшилися на 17%, ризикового страхування – на 21%. Обсяг страхових виплат за квартал майже не змінився. За рік виплати страхування життя зросли на 7%, ризикового страхування  – зменшилися на третину.

Коефіцієнти операційної ефективності страховиків надалі погіршилися через зростання операційних витрат.

Ризикові страховики та страховики життя завершили IV квартал з незначним збитком, проте за результатами року обидві групи були прибутковими.

Станом на 1 січня 2023 року сім страховиків порушували хоча б один із нормативів платоспроможності та достатності капіталу й ризиковості операцій.  

Кредитні спілки

У ІV кварталі 2022 року скорочення кількості кредитних спілок та їхніх активів прискорилося. На кінець року обсяги активів становили майже половину від обсягів 2021 року. Кредитний портфель зменшився за квартал на 14%. Частка прострочених на понад 90 днів позик сягнула 28% – рівня кризового 2020 року.

Реалізація кредитного ризику збільшила сформовані кредитними спілками у ІV кварталі резерви і призвела до збитковості за підсумками кварталу і року загалом. Скорочення операційного доходу за високих адміністративних витрат також негативно вплинуло на фінансовий результат.

Тривало скорочення додаткових пайових внесків та депозитів через повернення коштів вкладникам і вихід з ринку кредитних спілок.

Кількість порушників нормативу достатності капіталу за IV квартал зросла вп’ятеро – до 10 кредитних спілок станом на 1 січня 2023 року.

Фінансові компанії та ломбарди

Обсяг активів фінансових компаній у IV кварталі зріс, попри вихід з ринку значної кількості установ. Обсяги операцій за основними фінансовими послугами підвищилися. Зокрема, обсяг кредитів населенню за квартал зріс на 42%, підприємствам – на третину, послуг лізінгу – у 2.6 раза порівняно з ІІІ кварталом.

За результатами 2022 року фінансові компанії в цілому були прибутковими.

Ломбардна діяльність упродовж 2022 року практично не розвивалася. Річний обсяг кредитування знизився на 36%. Загалом за рік ломбарди були збитковими, попри збільшення доходу в другій половині року.

Довідково

"Огляд небанківського фінансового сектору" – це щоквартальний інформаційний продукт, публікацію якого Національний банк України започаткував у жовтні 2020 року.

У центрі уваги – діяльність небанківських фінансових установ під регуляцією НБУ: страховиків, кредитних спілок, фінансових компаній та ломбардів. Огляд висвітлює ключові тенденції небанківського фінансового ринку і формує комплексне розуміння стану сектору.

Огляд підготовлено на основі інформації фінансових установ, що подали відповідну звітність до Національного банку України станом на 25 березня 2023 року.

Разом із поданням звітності за IV квартал 2022 року небанківські фінансові установи коригували звітні показники на вимогу регулятора чи звітували за попередні періоди (зокрема за ІV квартал 2021 року, І–ІІI квартали 2022 року).

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини