Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Банки три квартали поспіль нарощують бізнес-кредитування, дедалі активніше поза межами державних програм – Огляд банківського сектору

Банки три квартали поспіль нарощують бізнес-кредитування, дедалі активніше поза межами державних програм – Огляд банківського сектору

Банки три квартали поспіль нарощують корпоративне кредитування, водночас частка субсидійованих державною програмою “Доступні кредити 5-7-9%” позик скоротилася до третини працюючого валового портфеля. Про це йдеться в Огляді банківського сектору за І квартал 2024 року.

Попит на бізнес-кредити поза межами державних програм розширився, зокрема, з огляду на зниження ставок

Корпоративне кредитування пожвавлюється три квартали поспіль: чистий гривневий кредитний портфель бізнесу зріс на 2,9% за квартал та на 7,2% в річному вимірі. Річні темпи зростання обсягу гривневих позик МСП прискорилися до 15,9%.

Надалі зростає вага кредитування поза межами державних програм підтримки. Частка кредитів в межах програми “Доступні кредити 5-7-9%” в І кварталі скоротилася до третини гривневого працюючого валового портфеля.

Швидкими темпами зростає обсяг чистих роздрібних гривневих кредитів за рахунок карткового кредитування двома банками-лідерами. Іпотечне кредитування пожвавлюється завдяки програмі “єОселя”. Частка іпотеки зросла до 12,4% чистого гривневого роздрібного кредитного портфеля.

Якість кредитного портфеля поліпшується: річний показник дефолтів у березні скоротився на 0,3 в. п. порівняно із груднем минулого року, а частка непрацюючих кредитів дещо знизилася в усіх групах банків передусім за рахунок врегулювання боргів роздрібних позичальників.

Ставки за новими депозитами бізнесу в І кварталі у відповідь на зміну ключової ставки знизилися на 0,7 в. п. до 9,5% річних. Водночас український індекс депозитних ставок населення UIRD майже не змінився. Ставки за гривневими бізнес-кредитами за І квартал знизилися на 1 в. п. до 16,7% річних, за новими кредитами фізичним особам коливалися на рівні близько 27,5% річних.

Приплив коштів у банки відновився після сезонного скорочення

Частка коштів клієнтів у структурі зобов’язань банків зросла до 92,2%, а частка рефінансування НБУ залишилася на рівні 0,1%.

Обсяги гривневих коштів клієнтів за І квартал відновилися після традиційного сезонного зменшення на початку року. Строкові гривневі депозити фізичних осіб зростали майже рівномірно в усіх групах банків.

Кошти бізнесу в національній валюті зросли на 1,1% за І квартал та на 41,8% у річному вимірі передусім у банках з іноземним та державним капіталом. Валютні кошти бізнесу зростали швидше, проте лише в приватних й іноземних банках.

Сектор готовий кредитувати та виконувати вимоги відповідно до норм Європейського Союзу 

Збереження високої операційної ефективності сприяло отриманню банками 40,5 млрд грн прибутку за І квартал. Збитковими були лише вісім малих банків. Рентабельність капіталу сектору – близько 50% з урахуванням оподаткування за підвищеною торік ставкою податку 25%.

Основним джерелом прибутку залишається чистий процентний дохід, який надалі зростав.

Дохідність активів порівняно з I кварталом 2023 року зросла до 11,6% передусім за рахунок доходів від ОВДП – їхня частка зросла за рік до 26,4%. Натомість дохідність депозитних сертифікатів НБУ зменшилася, як і їхня частка в процентних доходах. Вищі обсяги кредитного портфеля сприяли нарощенню доходів від кредитування, водночас дохідність кредитування знижувалася через низхідний тренд процентних ставок.

Подальше відновлення економіки супроводжувалося зростанням безготівкових платежів і чистого комісійного доходу банків.

З огляду на наявний запас капіталу та прибутковість банківський сектор готовий кредитувати та виконувати регуляторні вимоги відповідно до норм ЄС. Із серпня запрацюють нові вимоги до структури капіталу та нормативів достатності капіталу, для виконання яких банкам буде надано перехідний період.

Через квітневі зміни до програми “Доступні кредити 5-7-9%” ставки в ній наблизяться до ринкових, а її фокус на кредитування МСП посилиться. Удосконалення програми триватиме й надалі.

Довідково

Дані щодо кредитів і депозитів, що публікуються в "Огляді банківського сектору", відрізняються від відповідних даних, опублікованих у підрозділі "Грошово-кредитна статистика" на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку, оскільки:

  • містять дані про банки, що були платоспроможними на звітну дату, якщо не зазначено інше;
  • охоплюють дані банків з урахуванням їхніх філій за межами України;
  • містять дані про кошти, розміщені в інших банках-резидентах і нерезидентах;
  • є скоригованими на резерви за активними операціями, якщо не зазначено інше;
  • містять дані щодо іменних ощадних (депозитних) сертифікатів, якщо не зазначено інше;
  • містять інформацію про клієнтів-нерезидентів.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини