Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Банки у ІІ кварталі підвищили ліквідність та операційну прибутковість в умовах воєнного стану – Огляд банківського сектору

Банки у ІІ кварталі підвищили ліквідність та операційну прибутковість в умовах воєнного стану – Огляд банківського сектору

Банківський сектор у ІІ кварталі адаптовувався до роботи в умовах воєнного стану, зокрема завдяки підтримці НБУ.

Гривневий кредитний портфель зростав завдяки корпоративному кредитуванню державними банками, переважно за підтримки державних програм. Попит на позики з боку населення в умовах воєнного часу скорочувався.

Рівень ліквідності залишався високим, попри війну. Обсяг коштів клієнтів у банках зріс передусім за рахунок гривневих коштів населення та вкладів бізнесу в іноземній валюті.

Формування резервів зумовило зростання збитків банківського сектору, проте за підсумками ІІ кварталу він залишився операційно прибутковим.

Активи банків у цілому зросли, динаміка кредитного портфеля була нерівномірною

Чисті активи банків за ІІ квартал зросли на 3.3%  і наблизилися до довоєнного рівня. Водночас динаміка кредитного портфеля була нерівномірною. Чисті гривневі корпоративні кредити за квартал зросли на 5.3%, натомість валютні – знизилися на 7.2% у доларовому еквіваленті. Зростання корпоративного гривневого кредитування відбувалося виключно за рахунок державних банків – близько +30% за квартал.

Чистий роздрібний кредитний портфель скоротився за ІІ квартал на 11.1% як за рахунок зменшення обсягів кредитування, так і через зростання резервів. Під час воєнного стану позики надавалися лише на поточні потреби клієнтів, натомість в іпотечному сегменті та на купівлю авто кредитування майже зупинилося.

Банки розпочали визнання непрацюючих кредитів корпоративного сегмента, водночас у роздрібному – зростає рівень покриття працюючого портфеля резервами. Отже, обсяг непрацюючих кредитів почав зростати вперше за тривалий час: їхній рівень підвищився за ІІ квартал на 2.6 в. п. до 29.7%.

Кошти клієнтів залишаються головним джерелом стабільного фондування банків

Обсяги гривневих коштів фізичних осіб збільшилися на 6.4% за квартал за рахунок коштів на вимогу, в іноземній валюті – зменшилися на 3.5% в доларовому еквіваленті. Кошти суб’єктів господарювання збільшилися за квартал на 4.3% у гривні та на 14.4% в іноземній валюті. Вага коштів клієнтів у банківському фондуванні за квартал зросла та перевищила 88%.

З червня розпочалося  зростання ставок за гривневими депозитами населення й бізнесу. Найстрімкіше подорожчали тримісячні депозити населення. Через суттєве збільшення кредитного ризику також зростала вартість гривневих позик суб’єктам господарювання.

Сектор є операційно ефективним, водночас зростання резервування зумовлює збільшення збитків банків

Банківський сектор залишався операційно прибутковим, попри воєнні дії, зокрема завдяки скороченню витрат. Складові операційного доходу повільно відновлюються. Однак, суттєві відрахування в резерви під очікувані внаслідок війни втрати зумовили його збиток у розмірі 4.5 млрд грн у ІІ кварталі,  4.6 млрд грн – з початку року. Кількість збиткових за квартал банків становила 24 установи.

Втрати від реалізації кредитного ризику зростатимуть і надалі. Фінустанови поступово визнають кредитні збитки та відображають вплив негативних подій  – втрату доходів, руйнування активів та заставного майна, погіршення платоспроможності позичальників – на якість портфеля.

Національний банк спонукає банки оцінювати кредитні збитки своєчасно, повною мірою відображати вплив негативних подій на якість активів і за можливості проводити виважені реструктуризації, які сприятимуть нормалізації боргового навантаження позичальників та підвищать стійкість банківського сектору.

Після стабілізації макроумов НБУ проведе оцінку якості активів, установить необхідний рівень капіталу установ та визначить достатній строк для його відновлення.

Довідково

Дані щодо кредитів та депозитів, що публікуються в "Огляді банківського сектору", відрізняються від відповідних даних, опублікованих у підрозділі "Грошово-кредитна статистика" на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку, оскільки:

  • містять дані про банки, що були платоспроможними на звітну дату, якщо не зазначено інше;
  • охоплюють дані банків з урахуванням їхніх філій за межами України;
  • містять дані про кошти, розміщені в інших банках-резидентах та нерезидентах;
  • є скоригованими на резерви за активними операціями, якщо не зазначено інше;
  • містять дані іменних ощадних (депозитних) сертифікатів, якщо не зазначено інше;
  • містять інформацію про клієнтів-нерезидентів.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини