Перейти до вмісту
Банки відзначають зростання обсягів фондування та капіталу, але песимістично оцінюють їх подальшу динаміку  –  результати Опитування про банківське фондування

Банки відзначають зростання обсягів фондування та капіталу, але песимістично оцінюють їх подальшу динаміку – результати Опитування про банківське фондування

У І кварталі 2022 року, незважаючи на початок повномасштабної війни, обсяги залучених коштів, за оцінками банків, зросли переважно за рахунок коштів домогосподарств. Загалом вартість залучених коштів зросла внаслідок здорожчання корпоративних та оптових залучень. Частка зобов’язань у іноземній валюті знизилася, загальна строковість депозитів скоротилася. Обсяг капіталу за останні 12 місяців переважно збільшився, водночас більшість банків очікують зменшення обсягу капіталу протягом року.

Обсяги та вартість фондування зросли, строковість скоротилася

Банки переважно позитивно оцінили динаміку  фондування в січні–березні 2022 року: 83% респондентів зазначили збільшення коштів  домогосподарств. Натомість 67% опитаних повідомили, що обсяги коштів корпорацій зменшилися. Обсяги оптового фондування, що включає випуск облігацій, залучення кредитів міжнародних фінансових організацій (МФО) чи материнських банків, довгострокового рефінансування тощо, збільшилися в кожного п’ятого респондента.

Оцінки приросту залучень у ІI кварталі 2022 року песимістичні: банки прогнозують відплив коштів передусім корпоративних клієнтів, також дещо зменшаться обсяги фондування від населення. Водночас обсяги оптового фондування суттєво зростуть.

Середня вартість зобов’язань у I кварталі в цілому зросла за рахунок подорожчання корпоративних та оптових залучень. Натомість четвертий квартал поспіль респонденти звітують про зниження вартості коштів населення. У найближчі три місяці банки прогнозують збереження зазначених тенденцій.

Тренд дедоларизації залучень триває: 58% банків повідомили про зменшення частки фондування в іноземній валюті за останні три місяці. Строковість залучених коштів скоротилася у 80% опитаних. У ІІ кварталі банки й надалі очікують на скорочення частки валютних коштів клієнтів і строковості депозитів.

Фінустанови прогнозують зменшення обсягу та здорожчання капіталу

За останній рік капітал зріс у більшості банків. Натомість 81% фінустанов прогнозують зменшення обсягу капіталу в найближчі 12 місяців, переважно внаслідок очікуваних збитків та негативних змін в економічному середовищі.

Банки зазначили, що вартість капіталу в середньому дещо збільшилася, і очікують продовження цієї тенденції в майбутньому.

Довідково

"Опитування про банківське фондування" проводилося з 18 березня до 8 квітня 2022 року серед 27 менеджерів банків, відповідальних за управління пасивами. Частка опитаних фінустанов становить 93% у загальному обсязі активів банківської системи. Звіт охоплює узагальнені оцінки та очікування респондентів про обсяги, вартість, строковість різних видів фондування та капіталу банку, а також чинників, що впливають на ці показники. Результати опитування відображають думку респондентів і не є оцінками чи прогнозами Національного банку України. Наступне опитування про банківське фондування стосовно очікувань на ІІІ квартал буде опубліковане в липні 2022 року.

Національний банк України високо цінує участь банків у опитуванні за умов воєнного стану.

 

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини