Перейти до вмісту
Банківський сектор повернувся до прибуткової діяльності та продовжує активно кредитувати населення – Огляд банківського сектору

Банківський сектор повернувся до прибуткової діяльності та продовжує активно кредитувати населення – Огляд банківського сектору

У першому кварталі банки України відновили прибуткову діяльність після збиткової роботи у четвертому кварталі 2017 року. При цьому вони продовжили активно кредитувати населення та залучати депозити фізичних осіб. Про це йдеться у травневому квартальному "Огляді банківського сектору" опублікованому Національним банком України. 

Банки продовжують активно кредитувати домогосподарства

Споживче кредитування зберігає високі оберти: за перший квартал обсяг портфеля кредитів фізособам зріс на 5.6% до 83.8 млрд грн, або на понад 37% у річному обчисленні. Найбільш активно споживчі кредити у січні-березні надавали держбанки та банки з приватним українським капіталом. Здебільшого українці беруть кредити на поточні потреби – кредити на купівлю побутової техніки, інші цілі.

У корпоративному сегменті портфель кредитів майже не змінився. Банки зосередили зусилля на покращенні якості наявного портфеля, було проведено низку реструктуризацій проблемної заборгованості, що дозволило розформувати резерви за кредитами, що почали обслуговуватись.

Попри зростання кредитування населення та успішні реструктуризації заборгованості бізнесу,  частка непрацюючих кредитів збільшилася на 1.8 в.п. до 56.4% загальної заборгованості банківського сектору. Причиною був одноразовий негативний ефект від зміни методології обліку  фінансових інструментів.

Обсяги депозитів населення  надалі зростають

За підсумками перших трьох місяців року обсяги банківських вкладів населення зросли на 2.0% за фіксованим на початок року курсом до 475 млрд грн у гривневому еквіваленті, причому зростали як гривневі депозити (на 3.2%), так і валютні (0.8% у доларовому еквіваленті). Темпи приросту депозитів мають потенціал до прискорення з огляду на істотне зростання номінальних доходів українців.

Депозити юридичних осіб сезонно скоротилися на 4.8% протягом кварталу до 398 млрд грн, що пояснюється сезонними факторами. Приріст коштів юридичних осіб у гривні зафіксовано лише в державних банках (крім Приватбанку) – на 3.6%, в іноземній валюті - у приватних банках та Приватбанку (+6.7% та +1.3% у дол. еквіваленті відповідно).

Структура зобов’язань банків у першому кварталі майже не змінилася: частка коштів корпорацій та населення у ній становить 76.8%. На депозити фізичних осіб припадає більше 40% всього банківського фондування.

Вартість валютних депозитів вкотре оновила історичний мінімум

У відповідь на жорсткішу монетарну політику НБУ банки призупинили зниження  ставок за гривневими депозитами населення: вартість 12-місячних вкладів фізичних осіб у гривні зберігається на рівні 14.2% протягом останніх 5 місяців. Водночас триває повільне зниження ставок за валютними депозитами. Вони вчергове оновили історичний мінімум: вартість 12-місячних депозитів у доларах США скоротилася на 0.3 в.п. до 3.3% річних.

Ставки за гривневими кредитами корпораціям незначно зросли на 1.1 в.п. до 15.5% річних, ставки за кредитами населенню збільшились на 0.4 в.п.

За підсумками першого кварталу банки отримали чистий прибуток 8.7 млрд грн

Прибутковість банківського сектору зростає. У січні-березні банки отримали чистий прибуток у 8.7 млрд грн, що майже втричі перевищує показник за аналогічний період минулого року. Такий фінансовий результат пояснюється значним скороченням відрахувань у резерви, що стало результатом покращення фінансового стану позичальників та завершення реструктуризацій низки проблемних кредитів.

Очікується, що банківська система нарощуватиме прибутковість і надалі завдяки покращенню операційного результату та дальшому скороченню відрахувань до резервів.

У І кварталі банки почали перехід на МСФЗ 9. Зниження власного капіталу у зв’язку із переходом на новий стандарт значною мірою було компенсовано прибутком банківського сектору у І кварталі. Адаптація  до нового стандарту триватиме до кінця поточного року. Відображені у звітності за І квартал результати банків є попередніми, у подальшому їх буде відкориговано.

Дані кредитів та депозитів, що публікуються в "Огляді банківського сектору", відрізняються від відповідних даних з підрозділу "Грошово-кредитна статистика", оскільки:

  • містять дані про банки, що були платоспроможними на звітну дату , якщо не вказано інше;
  • охоплюють дані банків з урахуванням їх філій за межами України;
  • містять кошти, розміщені в інших банках-резидентах та нерезидентах;
  • скориговані на резерви за активними операціями, якщо не вказано інше;
  • містять дані іменних ощадних (депозитних) сертифікатів, якщо не вказано інше;
  • містять інформацію про клієнтів-нерезидентів.

Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини