Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Банківський сектор у І кварталі зберіг високу ліквідність та операційну прибутковість, попри воєнні дії – Огляд банківського сектору

Банківський сектор у І кварталі зберіг високу ліквідність та операційну прибутковість, попри воєнні дії – Огляд банківського сектору

Банківський сектор пройшов перші місяці війни з помірними втратами завдяки своєчасним діям Національного банку та банків для забезпечення безперебійної роботи фінустанов.

Після початку повномасштабної війни попит на кредитні ресурси з боку населення знизився. Кредитування корпорацій підтримувалося удосконаленими державними програмами.

Попри воєнні ризики, рівень ліквідності є стабільно високим. Обсяг коштів клієнтів у банках зріс переважно за рахунок гривневих коштів населення на вимогу. Обсяг коштів корпорацій під час війни зменшувався, найбільше в іноземній валюті.

Сектор залишався операційно прибутковим, однак необхідність формувати значні резерви під очікувані втрати зумовили його збиток за підсумками І кварталу.

Активи банків скоротилися внаслідок зменшення вкладень у цінні папери, кредитний портфель загалом зріс

Чисті активи банків зменшилися за І квартал на 2.2% внаслідок  зменшення вкладень у  депозитні сертифікати НБУ та ОВДП. Динаміка кредитного портфеля  була нерівномірною, проте в цілому він зріс.

Квартальне зростання чистих гривневих кредитних портфелів у корпоративному сегменті становило 4.8%, валютних – 2.2% у доларовому еквіваленті.  Державні банки продемонстрували найвищі квартальні темпи зростання гривневого портфеля – понад 10%.

Квартальні темпи зростання кредитів населенню уповільнилися до 0.7% унаслідок зменшення обсягу кредитів у березні. Під час воєнного стану кредити надавалися лише на поточні потреби клієнтів, натомість іпотечне та автокредитування  майже не здійснювалися.

Частка непрацюючих кредитів знизилася за квартал на 3 в. п. до 27.1%. У березні фінустанови почали поступово визнавати погіршення якості кредитів, спричинене повномасштабними бойовими діями.

Збільшення вкладів клієнтів забезпечує стабільно високий рівень ліквідності банків

Обсяги гривневих коштів фізичних осіб збільшилися за квартал на 10.8% за рахунок коштів на вимогу, в іноземній валюті – зменшилися на 8.6% у доларовому еквіваленті. Кошти суб’єктів господарювання знизилися  за квартал на 13.1% у гривні та на 10.6% у іноземній валюті. Рівень доларизації коштів клієнтів за квартал залишився практично незмінним.

Збиток сектору зумовлений необхідністю формувати резерви під очікувані втрати

Банківський сектор залишався операційно прибутковим, попри воєнні дії, однак необхідність формувати резерви під очікувані втрати вперше з 2017 року зумовила його збиток у І кварталі в розмірі 0.16 млрд грн, зокрема у березні – 10.1 млрд грн. Кількість збиткових банків за квартал зросла з 5 до 25 установ.

Надалі реалізація кредитного ризику буде головним фактором впливу на зниження капіталу банків. Національний банк не застосовуватиме до банків заходи впливу за недотримання вимог до капіталу та ліквідності під час воєнного стану, а після його завершення надасть достатньо часу для відновлення стійкості.

Довідково

Дані щодо кредитів та депозитів, що публікуються в "Огляді банківського сектору", відрізняються від відповідних даних, опублікованих у підрозділі "Грошово-кредитна статистика" на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку, оскільки:

  • містять дані про банки, що були платоспроможними на звітну дату, якщо не зазначено інше;
  • охоплюють дані банків з урахуванням їхніх філій за межами України;
  • містять дані про кошти, розміщені в інших банках-резидентах та нерезидентах;
  • є скоригованими на резерви за активними операціями, якщо не зазначено інше;
  • містять дані іменних ощадних (депозитних) сертифікатів, якщо не зазначено інше;
  • містять інформацію про клієнтів-нерезидентів.

 

Теги
Підписка на сповіщення

Підписатися на оперативні сповіщення про новини