Українські підприємства зберігають позитивні очікування щодо макроекономічної ситуації в Україні. Індекс ділових очікувань бізнесу на наступні 12 місяців становить 118.3%. - Високий рівень ділової активності респонденти прогнозують шостий квартал поспіль. Підприємства поліпшують свої очікування щодо зростання обсягів виробництва та реалізації продукції. Про це свідчать результати чергового опитування керівників підприємств, проведеного Національним банком України у IІ кварталі 2018 року.
Високі темпи зростання економічної активності зберігаються, в основному, завдяки поліпшенню прогнозів щодо фінансово-економічного стану власних підприємств та інвестиційних видатків на проведення будівельних робіт.
Респонденти продовжують позитивно оцінювати поточний фінансово-економічний стан своїх підприємств. Як і у попередньому кварталі, 88% опитаних вважають його «задовільним» або «добрим». В той же час, респонденти відзначають низький рівень залишків готової продукції та брак власних виробничих потужностей для відповіді на неочікуване збільшення попиту.
Очікування щодо реалізації власної продукції у подальшому залишаються на високому рівні, як і очікування щодо інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар.
При цьому, підприємства дещо знизили свої очікування щодо потреби в позикових коштах. Частка респондентів, які планують брати банківські кредити, становить 37,1% (38,3% у І кварталі 2018 року). Як і в усіх попередніх опитуваннях, підприємства наразі більше зацікавлені у гривневих позикових коштах. В той же час, висока вартість кредитів, посилені вимоги до застави та складна процедура оформлення документів залишаються головними факторами, які стримують бізнес від залучення нових позик.
У ІІ кварталі підприємства також поліпшили свої очікування щодо зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців – баланс очікувань становить 22.2% (у I кварталі 2018 року – 19.0%). Позитивна динаміка триває вже дев’ятий квартал поспіль. Зокрема, серед опитаних підприємств майже 35% очікують на зростання обсягів виробництва, і більше половини опитаних впевнені, що виробництво залишиться на поточному рівні. Зростання очікують підприємства усіх основних видів діяльності, проте найбільш позитивно налаштованими є підприємства енерго- та водопостачання.
Хоча інфляційні очікування бізнесу у наступні 12 місяців поліпшились, вони все ще залишаються на рівні вищому від цілі –зростання споживчих цін очікується рівні 9.6% (у І кварталі 2018 року – 11.0%). Серед найвагоміших факторів впливу на рівень цін респонденти відзначають витрати на виробництво. Ситуація на валютному ринку також залишається тут важливим чинником, проте очікування щодо його впливу суттєво послабилися порівняно з попереднім опитуванням – 65.5% відповідей, зменшення на 15.6 в. п. За очікуваннями бізнесу, вплив на рівень цін також матимуть рівень доходів населення, ціни на світових ринках та соціальні видатки бюджету.
Довідково
Опитування проводилося з 10 травня до 05 червня 2018 року. В опитуванні взяли участь 665 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей), які представляють економіку за основними видами діяльності, формами власності, розмірами за кількістю працівників. Результати опитувань − це відображення лише думки респондентів-керівників підприємств України, а не оцінки Національного банку України.