Минулого тижня Національний банк України відвідав Еспер Лінде – голова департаменту досліджень Центрального банку Швеції, який під час відкритого дослідницького семінару НБУ презентував результати спільного дослідження (у співавторстві з Давідом Дебортолі, ДжинілКім та Рікардо Нуньєсом) на тему "Побудова простої функції втрат центрального банку: чи є сенс у подвійному мандаті?" (Designing a SimpleLoss Function for Central Bank: Does a Dual Mandate Make Sense?”)
Результати представленого дослідження роблять значний внесок у дискусію з питань визначення мандата центрального банку. Зокрема, яким має бути мандат центрального банку, що опікується максимізацію добробуту громадян? Чи має центральний банк фокусуватися виключно на питаннях цінової стабільності, або ж необхідно брати до уваги стабілізацію циклів економічного зростання на зразок того, як проводиться монетарна політика Федеральною резервною системою США?
Відповідно до стандартного новокейнсіанського підходу, якому притаманні жорсткість заробітних плат і цін, автори побудували просту функцію втрат, де стабільність цін та ВВП є головними цілями центрального банку. Модель адаптовано до основних характеристик економіки США. Отримані результати свідчать на користь збільшення значення стабільності ВВП з-поміж цілей центрального банку на відміну від попередніх досліджень. Автори дослідження приходять до висновку, що це покращить соціальний добробут. Крім цього, результати дослідження також підтримують ідею подвійного мандата, подібного до мандата ФРС США, який сформульовано таким чином: "сприяти максимальній зайнятості в контексті цінової стабільності".
Презентація Еспера Лінде викликала зацікавленість учасників семінару та жваву дискусію. Запитання до спікера стосувалися переважно малих відкритих економік та країн, що розвиваються, у тому числі й України. Спікер наголосив, що отримані результати є стабільними лише в умовах країн з розвинутою та закритою економікою.
Натомість, у країнах, які мають історичний досвід високої та волатильної інфляції і лише нещодавно запровадили гнучкий режим інфляційного таргетування (до групи таких країн належить і Україна), головна задача центрального банку має полягати у закріпленні стабільного та низького рівня інфляції та підвищенні довіри до дій центрального банку. Успішний досвід інших країн свідчить про те, що така політика сприяє закріпленню інфляційних очікувань та досягненню загальної макроекономічної стабілізації. Лише після цього може бути розпочата дискусія щодо впровадження подвійного мандата для центрального банку.
Відеозапис семінару можна переглянути за посиланням.
З матеріалами відкритих наукових семінарів можна ознайомитись за посиланням.
Запрошуємо потенційних доповідачів взяти участь у наступних семінарах. Матеріали, що містять результати наукових досліджень (статтю та/або презентацію), резюме автора та бажану дату проведення семінару необхідно надіслати до відділу досліджень Департаменту монетарної політики та економічного аналізу на електронну адресу: [email protected].